Sivu 1/1

Jarrujen varoitusvalo Senator

Lähetetty: 13 Huhti 2014, 15:11
Kirjoittaja HenryH
Kyseessä Opel Senator -90 3.0 12v
Jarrupalojen kuluneisuuden varotusvalo palaa, onko mitään käsitystä, mistä se ottaa tietonsa?? Molemmissa etujarruissa on johdot mutta ei vaikutusta kun ne ottaa pois? Tarvis saada katsastukseen valo pimeeks..

Re: Jarrujen varoitusvalo Senator

Lähetetty: 13 Huhti 2014, 15:22
Kirjoittaja Paska Omena
Entä jos kytket ne johdot yhteen? Eikä se valo katsastuksessa mitään haittaa, kyllä se tarkistaa ne palat auton alta eikä mittaristosta.

Re: Jarrujen varoitusvalo Senator

Lähetetty: 13 Huhti 2014, 15:29
Kirjoittaja HenryH
Mitäs se vaikuttais? Voihan sitä koittaa. Kyllä veikkaan että ei sais varotusvalo palaa, vähä sama asia kun esim airbag valo, ei sekään saa palaa vaikka airbagit paikassaan olisikin.

Re: Jarrujen varoitusvalo Senator

Lähetetty: 13 Huhti 2014, 15:45
Kirjoittaja Paska Omena
Valon pitäs sammua kytkemällä ne johdot yhteen.

Se airbag on vähän eri asia kuin joku palojen kuluneisuusvalo.. Jos airbagin valo palaa niin siellä on sillon todennäköisesti jotain vikaa eikä ne toimi. Jos palojen kuluneisuusvalo palaa niin ei se katsuri siitä heti päättele että palat on loppu. Saahan moottorin vikavalokin palaa, kunhan päästöistä menee läpi. Tämä siis autoissa joissa ei testata OBD:tä.

Re: Jarrujen varoitusvalo Senator

Lähetetty: 09 Touko 2014, 14:19
Kirjoittaja pläsäri
HenryH kirjoitti:Mitäs se vaikuttais? Voihan sitä koittaa. Kyllä veikkaan että ei sais varotusvalo palaa, vähä sama asia kun esim airbag valo, ei sekään saa palaa vaikka airbagit paikassaan olisikin.
mun Senatori kävi viime keväänä katsastuksessa ja merkkivalo paloi ja katsuri ei sanonut mitään, koska se ei vaikuta katsastukseen millään lailla. Katsastusmiehen pitää ne levyt ja palat mitata kuitenkin jos se epäilee että ne on kulunu liikaa.

miltä se jarrusatulaan tuleva pää näyttää?
Kuva
tuolta sen pitäisi näyttää