Sivu 1/3

Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 21 Loka 2013, 15:03
Kirjoittaja jomppa1993
Alotellaas nyt vaikka tätä topiccia tänne vaikka autolle vielä varsinaisesti mitään keretty tekemäänkään :D
Mutta tosiaan löyty netin ihmeellisestä maailmasta tollanen 2.5 V6 A Vectra vuosimallia -93 joka tuli ns. puolivahingossa ostettuakkin sitte..

Aluks lähettiin Hesaa kattomaan toista A Vectraa työmatka-autoks (perus 2.0i 8V) siitä ei sitte oikee päästy minkäännäkösiin kauppoihin ja takasi oltiin jo tulossa, ja mielessä paino että olin pari päivää ko. autoa kuolannu, mutta ku kuitenki oli hakusessa ihan perus käyttöauto. No tätä käytiin kuitenkin sitte matkalla kattomassa ja pikku koeajon ja mietinnän jälkeen se sieltä myös matkaan lähti kun myyjän kanssa hinnasta päästiin sopuun, ja vaikutti ihan pätevältä kamppeelta hintasekseen, vois olla ihan mukava auto ens kesän kruisailuihin :)

Autosta vähän;
-Opel Vectra A 2.5 V6 CDX -93
-Ajettu ~324TKM
-Väri: #549 / Marseillerot metallic
-Sisusta: Ply/Velour - Sametti
-Lappuja selatessa löyty kaikkea jännää auton historiasta :D Ollut mm. vuonna 1996 Hyvinkään Laatukorun omistuksessa ;o Vuonna 2006 vectra on nähty OCF Summerpartyilla, jotain kuitteja että siellä käyty rataa ajamassa.
-Kuitteja ja käyntikortteja löytyy vaik kui perhanasti mm. Länsiautosta, PP -autosta, HM-Osatuonti OY @ Kimmo Viherkoski.
-Varttimailia käyty ajamassa Lappeenrannan lentokentällä 0-400m = 16.44s @ 184km/h loppunopeudella


-Automaatti (vaihtaa ikäsekseen tosi nätisti!) Sportti toimii, talviasento ei (?)
-Varusteita ihan kiitettävästi mm. 4 X Sähköikkunat, ajotietokone, vakkari jne..
-Melkeen täydellinen huoltokirja vuoteen 2009. Öljytki vaihdeltu 7-9 tonnin välein. Perkeleenmoinen nippu kuitteja!
-Recaron sisusta. On jopa ehjä! Kuskinpenkissä vähä sivuttaistuki kulunu.
-Kuulemma Bilsteinin alusta. Otteessa alusta. Edestä ei niia sitte yhtää mut perä on ihan pomppukeppi. Hanskalokerosta löyty lappuja tms. sekä Bilsteinistä että Weitecistä
-Simonssin 2.5" putkisto
-Joku etupuskurin lippa läppä tossa vissiin on? Ja joku pikkuspoileri.

Tossa nyt jotain infoo autosta. Tarkoitus on siis talven aikana vähän siistiä ja jotain pieniä muutoksia tehdä autolle!
Suunnitelmissa ainakin myllytys, ikkunat tummaks, taakse olis tarkotus löytää joku puskurinjatke lippa, helmat, isommat vanteet kesäks, enkelivalot, sumarit, M3-peilit, listojen joko uusiks maalaus taikka sitte poisto + silotus, vähä hiilari somistetta. Sitte tietenki perus läpikäyntiä, sisustan purku että saa popeille piuhat piiloon ja eristettyä autoa. Ja eiköhän tossa kaikkia "hyviä visioita" tuu mieleen pikkuhiljaa :D

Tänne pyrin päivitteleen kaikkee ja lisäileen kuvia sitä mukaa mitä auto edistyy!

Palautteet, vinkit, neuvot, ehdotukset ja muut on vähintäänkin tervetullutta! :)

Kuva Kuva
Kuva Kuva Kuva Kuva

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 21 Loka 2013, 15:15
Kirjoittaja Paska Omena
Mahtaa tuo 184km/h olla mailin eikä varttimailin kohdalla...

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 21 Loka 2013, 21:03
Kirjoittaja Wasu
joo mailin ajalta vaikuttais.. älä mitään muuta lippaa ja läppää tohon laita, toi 2000:sen korisarja on hieno noin.

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 21 Loka 2013, 23:08
Kirjoittaja jomppa1993
Paska Omena kirjoitti:Mahtaa tuo 184km/h olla mailin eikä varttimailin kohdalla...
Voi olla kyllä sekin, entii tollane lippulappu sielt vaa löyty :D Tuntu kyllä vähä oudolta ajatukselta että voiko muka kerää tolla matkalla noi paljo vauhtia :D

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 22 Loka 2013, 14:31
Kirjoittaja jomppa1993
Wasu kirjoitti:joo mailin ajalta vaikuttais.. älä mitään muuta lippaa ja läppää tohon laita, toi 2000:sen korisarja on hieno noin.
Joo toisaalta toi vois kyllä olla ihan hyvännäkönen tollasenaanki kuhan saa kunnolle pestyä ja myllytettyä + ainaki etupuskuri kaipais paikkamaalausta

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 26 Loka 2013, 14:25
Kirjoittaja jomppa1993
Tulipahan yks ilta ajankuluks teippailtua ovien kahvat ja takaovien "kolmiot" hiilariteipillä 8)
Kuva Kuva
Kuvassa siis vähän vielä kesken toi kolmio! :D

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 12 Marras 2013, 13:03
Kirjoittaja Nizuxiini
Joko tää auto on myyty? Näytti yks ilta ainakin nettiautossa olevan myynnissä.

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 12 Marras 2013, 15:59
Kirjoittaja jomppa1993
Nizuxiini kirjoitti:Joko tää auto on myyty? Näytti yks ilta ainakin nettiautossa olevan myynnissä.
Ei oo myyty eikä oo enään myynnissäkää :) Hetken mielijohde (häiriö) ku ostin kaverilta naurettavaan (45e hintaan) B vecun ja jompikumpi oli pakko hukata ku ei oo yksinkertasesti tilaa enempää autoille, mutta saatiiki pistettyä se B veccu eile jo eteenpäi tutulle :)

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 13 Marras 2013, 19:41
Kirjoittaja jomppa1993
Ei tahdo löytyy mistää auton väristä maalia :evil: biltema, säästökarit ja säästökarit eikä löydy ees niistä kirjoista Tota värikoodia..? Mistähä vois löytyy ;o :lollis: sekottaako maaliliikkeet kilikali pulloon ja ottaako Siit kuin älyttömästi rahaa..? :D

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 13 Marras 2013, 19:45
Kirjoittaja Wasu
jomppa1993 kirjoitti:Ei tahdo löytyy mistää auton väristä maalia :evil: biltema, säästökarit ja säästökarit eikä löydy ees niistä kirjoista Tota värikoodia..? Mistähä vois löytyy ;o :lollis: sekottaako maaliliikkeet kilikali pulloon ja ottaako Siit kuin älyttömästi rahaa..? :D
Muistaakseni marseille red on nimi tolla maalilla. Siitä on sit aika monta sävyä olemassa.

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 14 Marras 2013, 16:59
Kirjoittaja jomppa1993
Wasu kirjoitti:
jomppa1993 kirjoitti:Ei tahdo löytyy mistää auton väristä maalia :evil: biltema, säästökarit ja säästökarit eikä löydy ees niistä kirjoista Tota värikoodia..? Mistähä vois löytyy ;o :lollis: sekottaako maaliliikkeet kilikali pulloon ja ottaako Siit kuin älyttömästi rahaa..? :D
Muistaakseni marseille red on nimi tolla maalilla. Siitä on sit aika monta sävyä olemassa.

Jjoo o ei varmaa kohta auta ku arpoo ja toivoo et olis sama sävy :D Sitte sellanen, jos jollain sattuu lojumaa nurkissa tarpeettomana etusumareita niin niille olis tarve ku on johki matkan varrelle jäänyt...

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 14 Marras 2013, 20:14
Kirjoittaja jama78
Käy sp automaalissa veikkarissa :peukku: sieltä saa mitä haluu paukku pulloon.

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 15 Marras 2013, 15:52
Kirjoittaja jomppa1993
jama78 kirjoitti:Käy sp automaalissa veikkarissa :peukku: sieltä saa mitä haluu paukku pulloon.
Okeei thänx pidetään mielessä! :) Eilen löyty yks pullo hyvinkään motonetistä maalia, minkä PITÄIS ainaki olla samaa sävyä :D Saa sitte nähä ku täs viikonloppuna jos pääsis kokeilee :)

Muutenvaan kuvapäivitystä :)
Kuva

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 18 Marras 2013, 17:47
Kirjoittaja jomppa1993
Nyt on etupuskuria "korjattu" kiveniskut kadotettu kivenisku massa sprayllä ja maalia päälle. Oli vielä ainaki lähestulkoon samaa sävyä mitä muukin auto 8) (eroa ei ainakaan huomaa perus tsuumailulla :) )

Samalla kun oli hallissa niin tulipaha siivottua ja imuroitua sisusta, pestyä auto ja teipattua hiilariteipillä ovien välit.

Re: Vectra A 2.5 V6 "kesäauto 2014?"

Lähetetty: 18 Marras 2013, 21:06
Kirjoittaja MasaKoo
Ois ihan mielenkiintonen nähä kiveniskumassa puskurissa mihi on veetty basecoatti ja lakka päälle.