Sivu 1/3
Astra H z18xe -05 [ 2% OPC :) ]
Lähetetty: 15 Tammi 2013, 12:06
Kirjoittaja Nortter
Tuli osteltua marraskuussa tuommonen peli kun kesällä tuli tieto tulevasta mini Opelistista. (Merkkiin ei pakoteta, mutta painostetaan.) ja Bertone mäni sopivasti vaihdossa. Alustavasti tuolle ei pitäny mitää kummempaa tehdä mutta katsotaan nyt sitte jos jotain pientä ehostusta saisi aikaan..
Astra oli rullattu jo 179tkm, mutta näytti mun silmään ihan siistiltä. Käytetty huolloissa kirjan mukaan yms. Ja jakoremppakin oli tehty sopivasti 400km sitten.
Astrassa on cosmo varustelu, mutta muuten se onki aika karvalakki varusteiltaan. Ainoa mitä löytyy varustelun puolelta on puolinahkaset penkit. Ne oli oikeestaan ainoa kriteeri tuon 1.8 moottorin lisäksi..

Tuntui paljon nautinnollisemmalta ajella tuon koeajetun 1.6 jälkeen, vaikka ei tässäkään hevoset päätähuimaa.
Tässä listää mitä on tarkoitus päivittää kunhan rahapussi antaa myöten;
-Opc line helmaa. ( lintulauta hommattu )
-sumarit
-Kyynärnoja
-BID näyttö GID näyttöön
- -30mm jousitus
- Snowflake vanteet
Vanteet onkin jo alustavasti hommattu! Saan (ostan) ne kaverin Opc Astrasta keväänkorvilla
Väri on vähä vässykkä. eipähän tarvi pestä koko ajan........
Tuossa on halpa kopio opc linen takaspoilerista joka on tänään haettu maalarilta. Jos on heittää jotain hyvää liima merkkiä tuohon ni vinkkejä otetaan vastaan!

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 15 Tammi 2013, 22:02
Kirjoittaja G.T.S
No niin kyllähän tästäkin auto tehdään pikku muutoksilla, onkos minkä kokoiset hiutaleet tulossa?
Tuohon kun lyöt Vmaxxin alusta niin liitokorkeuskin on hyvä.
Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 15 Tammi 2013, 23:30
Kirjoittaja Nortter
18" olis tulossa

Toivottavasti hinta on kohdallaan kun se tulee ajankohtaseks.. Siitä ei nimittäin olla vielä puhuttu
Meinasin nakkaa vaan jonku -30 jousisetin alle keväämmällä. Tiedä sit jääkö liian korkeaks noille snowflakeille?
Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 15 Tammi 2013, 23:32
Kirjoittaja G.T.S
Nortter kirjoitti:18" olis tulossa

Toivottavasti hinta on kohdallaan kun se tulee ajankohtaseks.. Siitä ei nimittäin olla vielä puhuttu
Meinasin nakkaa vaan jonku -30 jousisetin alle keväämmällä. Tiedä sit jääkö liian korkeaks noille snowflakeille?
Onks jonkun meidän "tutun" vanteet sieltä suunnalta

Vai joku muu
Jää aivan liian korkeeks

minimi 50/30 ja mieluiten suoraan säädettävä niin ei sit suakaan ota päähän jos on liian korkee

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 16 Tammi 2013, 04:49
Kirjoittaja Nortter
Ei olekerholaisia. Vaasan suunnalla pyörii tämä opc astra

täytyy varmaan harkita jotain muuta jousisettiä nyt sitten keväämmällä.

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 16 Tammi 2013, 06:19
Kirjoittaja jun3s
Hienon näköinen astra ja todellakin tästähän saa hienon pienillä muutoksilla, nakkaa alle H&R:n -40mm vieterit, kyllä niillä tarpeeks laskee ja pystyy vielä ajaakki

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 16 Tammi 2013, 11:18
Kirjoittaja Nortter
jun3s kirjoitti:Hienon näköinen astra ja todellakin tästähän saa hienon pienillä muutoksilla, nakkaa alle H&R:n -40mm vieterit, kyllä niillä tarpeeks laskee ja pystyy vielä ajaakki

Eiköhän se viimestään kun saa vähän matalammalle tuon ni ala olemaan parempi silmälle..

Emäntä tällä enimmäkseen ajelee ja kriteeri on sieltä tullut että ei saa olla maavara niinku Bertonessa oli ja pehmeys pitää säilyä alustassa..

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 16 Tammi 2013, 11:29
Kirjoittaja JJunior
-30mm on aika sopiva käyttikseen. Nuo astrat alkas olla jo kohtuu edullisia joten vois itsekin kattella. Isällä on tuommoinen Astra H -06 1.8 koneella ja huolettomia kilometrejä on ollut. 120 000km huollon tein siihen syksyllä hihnanvaihtoineen ja eipä tuossa muuta huomautettavaa löytynyt kuin vasen sisempi raidetangonpää jossa tuntui välystä selvästi.
Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 16 Tammi 2013, 12:33
Kirjoittaja Nortter
JJunior kirjoitti:-30mm on aika sopiva käyttikseen. Nuo astrat alkas olla jo kohtuu edullisia joten vois itsekin kattella. Isällä on tuommoinen Astra H -06 1.8 koneella ja huolettomia kilometrejä on ollut. 120 000km huollon tein siihen syksyllä hihnanvaihtoineen ja eipä tuossa muuta huomautettavaa löytynyt kuin vasen sisempi raidetangonpää jossa tuntui välystä selvästi.
Oukei! Se tuli huomattua oston jälkeen kotitiellä että molemmat koiranluut oli tiensäpäässä ja toinen takajousi oli poikki. Onneksi liike korvasi osat. Ja juu ei ole enää pahan hintasia nuo h astrat. Tosin Cosmo varusteltuja ei hirveästi löydy alle 10t€

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 14 Helmi 2013, 22:21
Kirjoittaja Arg!
Vähän off topic menikö ne coupessa olleet RH kesä pyörät auton mukana? Olisin voinut harkita niiden ostamista. Tsemppiä rakenteluun!
Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 14 Helmi 2013, 22:41
Kirjoittaja Nortter
Juu ikävä kyllä meni jotta sai paremman hyvityksen.

Oli ne kyllä parhaatpäivät jo nähneetkin.

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 18 Helmi 2013, 22:33
Kirjoittaja Arg!
Nortter kirjoitti:Juu ikävä kyllä meni
No ei siin mitn, jatketaan sopivien haeskelua

Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 15 Maalis 2013, 15:08
Kirjoittaja Nortter
Mitenhän on, näyttääköhän nuo snowflaket miltään -30mm jousituksen kanssa? 225/40 rengastus näytti olevan päällä.. vanteista käydään kauppaa varmaan kuunlopussa.
Tuota pakettia mielin.
http://www.ebay.de/itm/Eibach-Pro-Kit-F ... 53f606a3af
Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 15 Maalis 2013, 17:43
Kirjoittaja G.T.S
Ota suoraan se sportline jos pelkät jouset laitat.
Re: Astra H z18xe -05
Lähetetty: 15 Maalis 2013, 18:49
Kirjoittaja Timba
Samaa mieltä G.T.S:n kanssa. Pro kit näyttää ihan vakioalustalta, muiden madallettujen rinnalla.