Sivu 1/1

Vectra C2 orkkis xenonit jälkikäteen

Lähetetty: 12 Loka 2011, 16:20
Kirjoittaja JHM
Eli tällainen asia kiinnostaisi. Lueskelin ulkomaalaista sivustoa jossa olivat saaneet toimimaan c1 mallissa. Eli siis laittoivat alkuperäiset xenon umpiot paikalleen ja saivat ne toimimaan parilla kikalla. Maadoitus lampulta ballastille ja tech2 avulla tunnistamaan xenonit ajovaloiksi jos siis oikein ymmärsin. Onko kukaan tehnyt tällaista viritystä itselleen?

http://www.allpartssouthwest.com/acatal ... __528.html

Tuosta linkistä löytyy vielä kohtuu hintasia jäljitelmiä alkuperäisistä umpioista. Pitäis tilata jostain tollaset tummataustaset, mutta en tie kannattaisko samantien ottaa noi xenonit jos niissä ei älytön vaiva olis saada toimimaan kunnolla.

Re: Vectra C2 orkkis xenonit jälkikäteen

Lähetetty: 12 Loka 2011, 17:15
Kirjoittaja Fouli
Kannattaa ottaa huomioon että englannissa liikenne on eri puolella kuin suomessa, näinollen valokuviokin on päinvastainen.

Umpioita kannattanee etsiä ennemmin saksan maalta: eBay.

Kannattaa myös miettiä alkuperäisten asennuksen järkevyyttä, 03vm ja uudemmat(muistaakseni) vaatii automaattisen korkeudensäädön, valojen pesurit sekä tietysti hyväksytyt umpiot. Luultavasti halogeeneilla varustetussa mallissa ei ole automaattista korkeudensäätöä ja sen laittaminen on taas oma hommansa.

Re: Vectra C2 orkkis xenonit jälkikäteen

Lähetetty: 16 Loka 2011, 13:16
Kirjoittaja JHM
Hyvää pointtia. Ei tullut mieleen tuo valojen suuntaus. Ilmeisesti siis kukaan ei ole lähtenyt tällaista projektia toteuttamaan. Itselläkin taitaa hyytyä tuo into kun ei tuota ylimääräistä aikaa niin paljoa kuitenkaan ole ja loppupeleissä ei taida olla juuri ollenkaan hyötyä verrattuna jälkiasennettuun xenoniin. Tossa osui silmään kuitenkin tummataustaisia halogeeniumpioita saksanmaalta ihan hyvään hintaan. Itse en ole vielä tilannut ebaysta koskaan ja mietinkin että kuinka helposti lähtisi luottamaan siihen että tosiaan saisi tuotteet?

http://viewitem.eim.ebay.fi/Scheinwerfe ... 73373/item

Re: Vectra C2 orkkis xenonit jälkikäteen

Lähetetty: 16 Loka 2011, 19:24
Kirjoittaja Jaku
JHM kirjoitti:Hyvää pointtia. Ei tullut mieleen tuo valojen suuntaus. Ilmeisesti siis kukaan ei ole lähtenyt tällaista projektia toteuttamaan. Itselläkin taitaa hyytyä tuo into kun ei tuota ylimääräistä aikaa niin paljoa kuitenkaan ole ja loppupeleissä ei taida olla juuri ollenkaan hyötyä verrattuna jälkiasennettuun xenoniin. Tossa osui silmään kuitenkin tummataustaisia halogeeniumpioita saksanmaalta ihan hyvään hintaan. Itse en ole vielä tilannut ebaysta koskaan ja mietinkin että kuinka helposti lähtisi luottamaan siihen että tosiaan saisi tuotteet?

http://viewitem.eim.ebay.fi/Scheinwerfe ... 73373/item
Tuossa myyjänä liike, palautteita kaupoista yli 26000 ja 99,6% positiivisia...eiköhän tohon uskalla luottaa... :roll:

Re: Vectra C2 orkkis xenonit jälkikäteen

Lähetetty: 16 Loka 2011, 21:47
Kirjoittaja JHM
Hienoa! Pitänee varmaan sit tilata.

Re: Vectra C2 orkkis xenonit jälkikäteen

Lähetetty: 16 Loka 2011, 21:58
Kirjoittaja Ari-S
maksat viel paypalilla niin on rahat suht turvassa.

Itellä on omegassa tehdas xenonit niin en nyt juurikaan eroa ole tarvikkeisiin huomannut.