Tarkoitus oli perustaa ketju jossa voitaisiin keskustella kaikesta mikä liittyy näihin tapahtumiin jossa metsästetään huippunopeutta tasan mailin pituisella, suljetulla alueella. Tulee vähän myöhässä mutta jos tästä vielä jotain hyötyä olisi.
Vaikka itselläni ei mitään ennätysnopeuksia tulla koskaan rikkomaan, niin asia kuitenkin kiinnostaa. Optimaaliset olosuhteet, oikeanlaiset renkaat, rengaspaineet, minkälainen välitys toimii parhaiten, minkälainen ahto/bensakartta jne jne..
Voisi noita hyviä incar videoitakin linkittää tänne, etteivät mene pitkin muita ketjuja sekaisin.
Re: 1mile huippunopeuskeskustelu
Lähetetty: 04 Heinä 2011, 13:46
Kirjoittaja Jarno
Tämä keskustelu voisi paremminkin kuulua tapahtumakeskustelualueelle joten siirsin sen sinne.
Re: 1mile huippunopeuskeskustelu
Lähetetty: 04 Heinä 2011, 13:47
Kirjoittaja Alpha
Jotain KARKEITA arvioita mailinnopeuksista per teho.. Painohan ei vaikuta niin paljon kuin ilmanvastus. Korjauksia saa esittää! Tiedot perustuvat tapahtumaketjujen ja audi&saab-virittäjien juttujen lukemiseen.
manzak kirjoitti:Joensuussa ajettu tänään uusi SE moottoripyörällä: 380KM/H. Tuloksia tuolla: http://www.lentokentta.info/
Huh huh mitä kyytiä ...kovat on lukemat. Paljonko on maailmanennätys?
Re: 1mile huippunopeuskeskustelu
Lähetetty: 10 Heinä 2011, 02:24
Kirjoittaja J.Toivanen
Jarno kirjoitti:Tämän hetken Suomenennätys mailin matkalla autolla ajettuna lienee 343km/h ja ajettu Supralla.
krister napautti 343.8km/h ja jamppa on itse laskenut ja suunnitellut itse kaiken. käytännön hommissa on pari pajaa auttanut että saa asiat hoitoon mutta valtaosa on itse suunniteltua/rakennettua.
Re: 1mile huippunopeuskeskustelu
Lähetetty: 10 Heinä 2011, 11:35
Kirjoittaja juzze
J.Toivanen kirjoitti:
Jarno kirjoitti:Tämän hetken Suomenennätys mailin matkalla autolla ajettuna lienee 343km/h ja ajettu Supralla.
krister napautti 343.8km/h ja jamppa on itse laskenut ja suunnitellut itse kaiken. käytännön hommissa on pari pajaa auttanut että saa asiat hoitoon mutta valtaosa on itse suunniteltua/rakennettua.
Eikös virallinen tarkastettu nopeus ollu 344.1km/h ?
Re: 1mile huippunopeuskeskustelu
Lähetetty: 10 Heinä 2011, 17:32
Kirjoittaja J.Toivanen
Voi olla, mutta lujaa on toyota liikkuna siitä nähen
Ajoin vanhalla ja hyvällä Cartest 4.5-suorituskykysimulaattorisoftalla mailin kiihdytykset omilla autoilla ja yllättäen sekä Calibralla että GTO:lla tuli aika lähelle samaa tulokseksi, siinä 240 km/h paikkeilla. Mutta noilla on aika saman tasoinen suorituskyky muutenkin, kuten lähes sama loppunopeus varttimailillakin (ja siis sama sekä tällä softalla simuloiden kuin oikeasti stripillä ajettunakin). Huippunopeuden saavuttamiseen taas tarvittaisiin n. 4 kilometrin matka vähintään, joten mailin kiihdytys on vähän eri juttu kuin huippunopeus. Mutta siis ei tartte mennä kokeilemaan, kun tietää että korkeintaan tuota tasoa on odotettavissa... Varttimailin ajat ja loppunopeudetkin tuo softa ennusti aika hyvin. GT 16V-Vectralle softan mukaan maililla saavuttaisi n. 200 km/h nopeuden, ainakin varttimailin nopeus samalla simuloinnilla 140 km/h on realistinen.
Nuo nopeudet ovat siksi noin-arvoja, koska maili ei kuulu softan valmiisiin mittamatkoihin, joten siinä pitää yrittää keskeyttää kiihdytys esc-näppäimellä siinä 1600 m paikkeilla, mutta ei tuolla nyt mitään absoluuttisen tarkkaa saakaan.
Tuohon softaan siis mallinnetaan auton merkittävät tekniset arvot (moottorin tehokäyrä tai teho- ja vääntötiedot kierroksineen, moottorin sijainti, vetotapa, tilavuus, rengaskoot, välitykset, massa, painojakauma, ilmanvastus, halutessaan myös vaihtoajat, kierrosluvun laskemisnopeus kaasu nostettaessa, ym. ym.) joista se laskee kiihdytysarvot. Wanhaa kunnon MS-DOS-pohjaista tavaraa.