Sivu 1/3

Vectra b caravan & Astra g sedan

Lähetetty: 07 Touko 2011, 19:25
Kirjoittaja Marko.L
Laitetaanpas pienimuotoinen esittely tuosta allekirjoituksen katiskasta, jonka ostin itselleni viime elokuussa ihan puhtaasti työmatka-ajoon. Farkku astraa kyllä alunpitäen etsin, mutta törmäsin tähän ikäänkuin puolivahingossa ja pitihän se sitten hakea pois kuljeksimasta tuolta seinäjoen suunnalta.

Kuva
Kuva

Vectra siis vuosikertaa 2000, 2.0l dti koneella. Varustetaso on olevinaan GarvaLakki, mutta on tässä kuitenkin ilmastointi ja vakionopeudensäädin joita ilman tämä olisi kyllä jäänyt hakemattakin. Kilometrejä oli ostaessa 333tkm ja nyt niitä on n. 347tkm eli ei niitä hirveästi ole ehtinyt mulla tulemaan, kun työmatkaakin on vaan 70km/päivä, mutta on tuo kuitenkin vielä aavistuksen halvempi ajaa, kuin vastaava bensa vectra.

Vikoja tässä ei oikeastaan ole ollut muita kuin pikselivikainen infonäyttö(uusi odottaa hyllyssä vaihtoa), ajovalomuistin toimimattomuus(releestä yhden hapettuneen juotoksen sulatus = toimii)), 2 väljää takapään puslaa(niveltä) ja käsijarrun jumiminen/pitämättömyys. Käsijarrun sain ihme kyllä toimimaan vanhoilla osilla, jota en olisi ikinä uskonut, oli ne kamat sen verran härskissä kunnossa. No seuraavana remppana onkin sitten eteen ja taakse levyt ja palat ja kaikki käsijarruhilppeet. Ennakoivava huoltona vaihdoin syksyllä diisselin paluuletkut suuttimilta samoin kuin kaikki alipaineletkut konehuoneen puolelta.

Talvi mentiinkin eteenpäin ihan pelkästään ahkeran tankkaamisen voimin, ei mitään ongelmia. :peukku:

No tuossa viime kuun puolella sain jonkun ihmeellisen päähänpiston, että tottahan käyttöpeliin täytyy mukavan orkkisalustan ja testivoittajarenkaiden tilalle saada matalaprofiilista kiinankumia ja kivereki-alustaa. Lähestulkoon halvimpaan mahdolliseen kun oli kerran varaa niin vanteiksi hankin 18" mattamustat interaction geetee kakkoset rosterilipalla(vai mitä se inoxi on?) joiden päälle väännettiin mustat ja pyöreät 215/40 nangkangit. Vähän lähemmäksi maata auto pudotettiin ta-technixin tolpilla, nyt ylettyy tällainen tappijalkakin pesemään auton katon ilman lypsyjakkaraa.

Roiskeläpillä, vetokoukulla ja takalasinpyyhkimellä heitettiin naapurin lehmää. Oranssit sivuvilkut vaihdoin mustiin ja ovenkarmeihin teippasin thuuninghiilikuitukalvoa b ja c-pilareiden kohdalle. Ihan hyvin onnistui vaikka itse teinkin. :lol:

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Tiiä jos vielä raksis takaluukusta merkit pois, maalais ovenkahvat korinväriin ja kattelis jostain merkitöntä maskia. :)

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 07 Touko 2011, 20:10
Kirjoittaja Ari-S
kyllähän tolla kelpaa töihin päästellä :peukku:

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 07 Touko 2011, 20:44
Kirjoittaja tuningki
ja sit vielä maalaat noi etuvalojen pohjat mustiksi nii natsaa 8) .. ja noi ovenkahvat kuten olit suunnitellukki.. nii kylhän sil sit töissä käy :D

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 07 Touko 2011, 21:09
Kirjoittaja apache
Noi vanteet ei kyllä natsaa.

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 08 Touko 2011, 00:04
Kirjoittaja BSport
Ikkunoihin vielä hillitty sävytys niin sitten vielä hyvempi..

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 08 Touko 2011, 12:40
Kirjoittaja Kaitzu
Sehän muuttui hirviöstä kaunottareksi pienillä muutoksilla.
Ei vaan nätti pelihän tuo oli jo alkujaan.

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 09 Touko 2011, 18:54
Kirjoittaja Marko.L
apache kirjoitti:Noi vanteet ei kyllä natsaa.
Jos mä niinq liimailisin keskiökuppeihin bbs-tarrat niin natsaisko sitten? :hypocrite:

Lasien kalvotuskin on käynyt mielessä. Joko 50:llä ja tai sitten 35:lla. Ei missään nimessä sen tummemmalla.

Ja hei, tattista vaan kovasti Kaitzulle, tolpat tuli ajoissa. :peukku:

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 09 Touko 2011, 20:41
Kirjoittaja timok
tämä on livenäkin massasta poikkeava, positiivisesti.... erottuu ainakin mun silmään..... :worship: nätti käyttökulkine.



tulit tänä aamuna noin 6.30 vastaan kaipolan risteyksen kohdilla...

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 09 Touko 2011, 20:49
Kirjoittaja apache
Marko.L kirjoitti:
apache kirjoitti:Noi vanteet ei kyllä natsaa.
Jos mä niinq liimailisin keskiökuppeihin bbs-tarrat niin natsaisko sitten? :hypocrite:
Ei natsais, väri ja malli ei natsaa nyt autoon, tarra ei pelasta tilannetta :)

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 09 Touko 2011, 22:56
Kirjoittaja one
Vanteet natsaa just hyvin punaseen autoon. Ton väriset vanteethan nyt natsaa oikeestaa minkä väriseen autoon tahansa. Ihan on hieno Vectra. :yes:

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 10 Touko 2011, 15:59
Kirjoittaja J_J2
one kirjoitti:Vanteet natsaa just hyvin punaseen autoon. Ton väriset vanteethan nyt natsaa oikeestaa minkä väriseen autoon tahansa. Ihan on hieno Vectra. :yes:
Täysin samaa mieltä olen kyllä. Itellä on muuten samanlaiset vanteet mut "hopeisina" vaan :peukku:

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 10 Touko 2011, 17:38
Kirjoittaja Marko.L
timok kirjoitti:tulit tänä aamuna noin 6.30 vastaan kaipolan risteyksen kohdilla...
6.24 to be exact. Ja justiinsa oli puhetta ettei Kettuset aamulla "siellä päin" ajele. Siinä menee meinaan pieni ihminen ihan sekasin kun pirkka-pekkoja tulee kaksin kappalein vastaan. :evil: :lol:

Tuli tuo alustasetti laitettua sellaisella täpinällä paikalleen, että jäi mittaamatta alkuperäinen korkeus. Olisko kenelläkään mitään sivistynyttä arvausta paljonko mahtaa alunperin olla mitat navasta kaareen? Nyt on edessä 310mm ja takana 315mm.

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 14 Touko 2011, 18:23
Kirjoittaja Marko.L
Vectra kävi torstaina suuntauksessa ja konttorilla muutoskatsastuksessa. Muuten hyvä, mutta etu ja takapään kaari/napa-mitat on keskenään väärinpäin ja jostain olivat vielä repäisseet raideleveydenkin otteeseen. Katsastus maksoikin vaatimattomat 106€. Vuosikatsastuksen yhteydessä olisi mennyt pienemmällä hinnalla, olikohan jotain vajaa 50€. Kohtuullisen syrjivä hinnoittelupolitiikka mielestäni.

No kuitenkin pyöränkulmat on kunnossa ja rattikin suorassa. Se kun tuntuu valitettavan monessa paikassa olevan hankala saada suoraan. Että kiitoksia vaan Jokilaakson autohuollon pojille. :peukku:

Koitin ottaa vähän parempia kuviakin tuosta rytöläjästä.
Kuva
Kuva
Kuva

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 28 Touko 2011, 20:41
Kirjoittaja Marko.L
Kuinka säästää 60€, pilata orkkis maski ja polttaa päreensä moneen otteeseen? No koitappa turata vectran maskista itse tehden merkitön malli. Voin kertoa että sanomista tulee.

Homma lähti aamulla liikkeelle siitä, kun tallin takana k*sella(ah tätä maalla asumisen autuutta) käydessäni bongasin heinikkoon puoliksi maatuneen b1 omegan maskin. Kattelin siinä sitten, että tuossahan on saman kokoista "lapaa" kuin vectran maskissa. Eipä aikaakaan kun vectran maski oli pöydällä merkin paikka irti sahattuna ja omegan maskista sopivat pätkät katkottuna. Tässä vaiheessa oli hyvä huomata, että toinen maskeista on abs-muovia ja toinen abb:tä tai jotain vastaavaa. :yes: No sulattelin pätkät paikalleen, mutta saumatpa korkkasi heti, kun vähänkin koski. Tässä vaiheessa on hyvä saada itkupotkuraivari, heittää se kätöstys täysillä seinään ja siinä ohessa saada säleen pätkä silmäkulmaan(kirpaisee).

Otetaan kuppi kahvia, poltetaan savuke ja kirotaan. :kahvia:

Keksitään lennosta suunnitelma b: Revitään maskin kehyksestä se kromipinta pois(on paikoin kovassa), päällystetään hiilariteipin jämäpaloilla(olisko neljästä eri palasta) ja kuin kärpäseksi p*skan päälle koristellaan lopputulos mustalla alumiiniverkolla.

On läheltä katsoen oikeasti aika törkeän näköinen viritys. Ei se ideana ehkä pöllömpi ole, mutta kun toteutus kusee pahemman kerran. Täytyis hakea varmaan joku "amis aproved"-hyväksyntä tuolle.

Kuva

Lomarahoista saakin sitten ostaa samantien ihan oikean maskin tilalle.

Re: Käyttis kesäkuosiin 2011: Vectra b2 caravan

Lähetetty: 19 Kesä 2011, 00:08
Kirjoittaja HaGle
Perskules kun on komee veccu, oikein näyttävä kokonaisuus! :worship: