Sivu 1/1

Ovi kajareiden kytkentä?!?!( Omega)

Lähetetty: 02 Loka 2010, 15:15
Kirjoittaja totoni
Joo eli korjailin tossa just 95 vm omegasta oven lukkomekanismia kun ei ovet auennu ja nyt sit samalla ajattelin vaihtaa uudet kajarit oviin.(MUTTA) toisen etuoven kajari ei jostain syystä toimi, (ei toiminut vanhakaan). Mittasin ja + johdossa kyllä näytti virta kulkevan eli vika taitaa sit olla tos- pihassa, onko sit jostain poikki tai jotain, mene ja tiedä . Mutta sit sain semmosen idean että mitä jos vedän kaiuttimen - navasta -piuhan auton runkoon? toimiiko tällä tavalla ?

Re: Ovi kajareiden kytkentä?!?!( Omega)

Lähetetty: 04 Loka 2010, 13:34
Kirjoittaja Mrop
kaiuttimiin tulee vaihtojännitettä joka liikuttaa puhekelaa magneetin välissä ulos/sisään riippuen jännitteen taajuudesta.

asettamalla miinuksen maihin liikkuu puhekela vain yhteen suuntaan ja parhaimmassa tapauksessa se hajoaa. samalla, kun vaihe hakkaa koriin sulattaen johdon :)

"igor kytkee vaiheen maahan, jälleen sammuu valot moskovan"


eli ei älä kytke maihin. se että ääntä ei tuu voi meinata, että se piuha ottaa jostakinkohtaa maihin ja soitin kytkee kanavan pois päältä. uudet piuhat joutunet vetäsemään luulisin.

Re: Ovi kajareiden kytkentä?!?!( Omega)

Lähetetty: 04 Loka 2010, 18:22
Kirjoittaja Tuomas
Mrop kirjoitti:asettamalla miinuksen maihin liikkuu puhekela vain yhteen suuntaan ja parhaimmassa tapauksessa se hajoaa. samalla, kun vaihe hakkaa koriin sulattaen johdon :)
Aika villi teoria sulla :lol:

Ei se vaihtojännite ihan noin käyttäydy... Soittimen vahvistin kuitenkin todennäköisesti käyttää kaksipuolista jännitettä, joten kyllä se tarvitsisi ne johdot soittimelta asti. Olisiko johto murtunut oveen tulevan haitarikumin sisältä, tms.

Edit: kirotusvire

Re: Ovi kajareiden kytkentä?!?!( Omega)

Lähetetty: 13 Loka 2010, 10:47
Kirjoittaja jariz
Omegassahan joissain malleissa on ollut kaksi puhekelainen elementti kuskin ovessa. Jos vaikka tässä tapauksessa on kytketty väärät johdot?

Re: Ovi kajareiden kytkentä?!?!( Omega)

Lähetetty: 13 Loka 2010, 11:12
Kirjoittaja Tuomas
Onpas ollut haitekkiä Omegassa. Minkälainen jakosuodin ja kytkentä noilla tuplakelaisilla on ollut?

Re: Ovi kajareiden kytkentä?!?!( Omega)

Lähetetty: 13 Loka 2010, 11:21
Kirjoittaja jariz
En tiedä mitä varten tuo toinen kela on ollut. Mahdollisesti puhelinta? Minkäännäköistä jakosuodinta ei ollut muulla kun diskantilla.