Sivu 1/1

Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 13 Joulu 2009, 17:59
Kirjoittaja temenstein
Noniin, ostin taannoin syksyllä omega b:n (vm 96 x20xev autom. ilm.) , paikallaan oli pioneerin mankka, pääsin kotiin niin ajattelin vaihtaa oman LG:n mankan tuon pioneerin tilalle koska omassani oli muistitikkupaikka. Vaihdoin mankan (iso liitin oli valmiina, mitään johdotuksia ei ollut muuteltu enkä minäkään muutellut) ja kun lähdin koeajolle huomasin että nopeusmittari ei toimi. Myöskään ajotietokone ei päivittänyt Reichwatea mihinkään suuntaan eikä ajotietokoneessa näkynyt kelloa ja pvm. No, sammutin mankan, nopeusmittari pompsahti sinne 60 mitä ajoin sillä hetkellä ja ajotietokone rupesi pelaamaan. Missä vika?

Eli jos mankalle menee virta, nuo ei toimi. Pioneerin mankalla toimi joka oli ostaessa autossa paikallaan. Eli jos ajossa näppään soittimen päälle, tippuu nopeusmittari näyttämään nollaa ja ajotietokone ei toimi, sammutan mankan ne rupeaa taas toimimaan.

Toinen ongelma on että kaukosäätöinen keskuslukko ei pelaa jos mankka on paikallaan isoliittimessä. Jos mankka on vaikka irti vänkärin penkillä niin sitten toimii keskuslukkokin. Myös tämä pelasi sillä pioneerin mankalla.

Kiitos.

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 13 Joulu 2009, 23:33
Kirjoittaja Nalen
Auttaiskohan tämä topic jotenkin... http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 8&t=182849

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 15 Joulu 2009, 14:49
Kirjoittaja temenstein
Niin, voishan tuotakin kokeilla. Ajattelin vaan että miten se voi pelata pioneerin soittimella mutta lg:n ei :oops:

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 15 Joulu 2009, 15:29
Kirjoittaja kadett90

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 15 Joulu 2009, 17:05
Kirjoittaja juhii
Moi!

luin tuota aikasempaa forum linkkiä ja siellä oli että pitäis katkasta sini punainen johto? mahdolisesti saman värinen ois myös omegassa?
ostin nimittäin omegan tuossa paripäivää sitten, auto tuli ilman soitinta, rupesin laittaa omaa soitinta niin älysin että hetkinen tämähän ei käy tähän tai liitin ei käy. kävin äsken kysymässä audiosavolta niin siellä sano se myyjä että pitäis katkaista joku johto niin se ohittaa just nämä ajotietokone jutut sitten voi rauhassa littää käypäisen liittimen..?

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 18 Joulu 2009, 10:25
Kirjoittaja Boiga
Se katkaistava johto menee soittimessa remote johtoon (eli soittimen päässä pioneerissa ainakin sininen ja mun muistaakseni oli sininen myös oman b2 omegan johtosarjassa).

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 18 Joulu 2009, 23:28
Kirjoittaja temenstein
Ei viitsi ruveta auton alkuperäistä johtosarjaa katkomaan. Laitan semmosen väliadapteri hässäkän isoliittimen ja soittimen väliin ni vot :yes:

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 16 Touko 2013, 12:29
Kirjoittaja Myyrämies
mistä tollasia isoliitin hässäköitä löytää? onko minkä hintasia?

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 12 Elo 2013, 19:18
Kirjoittaja opel is best
Myyrämies kirjoitti:mistä tollasia isoliitin hässäköitä löytää? onko minkä hintasia?
Esim.: http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/472019/4
Ebaysta tms. löytyy varmasti halvemmalla.

Re: Omega B soittimen vaihto

Lähetetty: 12 Elo 2013, 19:24
Kirjoittaja Nizuxiini
opel is best kirjoitti:
Myyrämies kirjoitti:mistä tollasia isoliitin hässäköitä löytää? onko minkä hintasia?
Esim.: http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/472019/4
Ebaysta tms. löytyy varmasti halvemmalla.
Eli tuo on niinsanottu jatkojohto. Tuollainenha kannattaa laittaa väliin JOS vaan mahtuu ja haluaa pitää auton johtosarjan alkuperäsenä. :sleep: