Sivu 1/1

Polttoainevuoto Vectra DTi -99

Lähetetty: 23 Syys 2009, 08:15
Kirjoittaja TP
-99 Vectra Dti on alkanut hiukan valuttaa polttoainetta jostain alleen. En ole päässyt tutkimaan mistä aine tarkalleen tulee, mutta jostain tankin päältä. (Sauman yläpuolelta myös märkä.) Onko mahdollista, että esim. paluu letku olisi haljennut? Vaikuttaisiko tämä koneen käyntiin? Kone kuitenkin käynnistyy hyvin ja käy tasaisesti.

Viime yön aikaan oli valunut maksimissaan 1dl ainetta maahan niin jotenkin epäilen, ettei tankissa ainakaan olisi reikää.

Penkin alla olevasta luukusta kurkkasin niin siellä näytti olevan kuivaa. Olisko jollain kuvaa miltä tuo tankki näyttää irrallaan.

Re: Polttoainevuoto Vectra DTi -99

Lähetetty: 23 Syys 2009, 13:05
Kirjoittaja rökösö
Kyllä se tankki on melko varmasti puhki. Eihän sitä lorona ala tulemaan heti sillä hetkellä, kun ruoste viimein syö sen puhki asti. Paska kerääntyy tankin pokkausten päälle ja ruosteella on hyvä olla. Itellä oli samat oireet viime vai toissa kesänä ja uuden tankin tilasin muistaakseni motonetistä. Maksoi jotain 150 euron tietämillä muistaakseni. Oli rahtusen verran suurempi kuin alkuperäinen, ja pannat yltti hätäseen ympäri, mutta siellähän tuo on pysynyt.

Re: Polttoainevuoto Vectra DTi -99

Lähetetty: 23 Syys 2009, 13:58
Kirjoittaja TP
Oliko miten iso työ vaihtaa tankki? Kummallista tässä on, että vuoto on pienentynyt siitä, mitä se alunperin oli. Onkos tässä ylivuotoputkee tms. ja mihin se päättyy? Kun kävi mielessä jos on tullut tankattua liian täyteen ja ainetta on nyt niissä tankin pokkauksissa.

Re: Polttoainevuoto Vectra DTi -99

Lähetetty: 23 Syys 2009, 14:15
Kirjoittaja rökösö
Ei se paha, taisi siinä pari tuntia vierähtää, kun vaihdettiin kaverin kanssa. Sillä on monttu, jota ilman kysyy jo enemmän hermoja. Katin takaa lähtee putki irti nopsaan. Luukun kautta piuhat ja letkut irti, ja pannat auki. Tympein vaihe on vaihtaa sisuskalut tankkiin. Piti muistaakseni melko paljon käyttää voimaa, että menivät perille uuteen tankkiin. Itsehän massasin uuden tankin päälypuolelta ennen paikalleen laittoa, tuli ainakin hyvä mieli, jos ei muuta hyötyä.

Letkujahan siellä meni niitä tankin pokkauksen reunoja pitkin, mutta ei pysty enää muistamaan minne ne päättyi ja mitä ne oli. Vuotaminenhan lakkaa, kun tankki on suurinpiirtein puolillaan, ja nesteenpinta vuotokohdan alapuolella.

Re: Polttoainevuoto Vectra DTi -99

Lähetetty: 30 Loka 2009, 12:30
Kirjoittaja rökösö
Tähän pitää lisätä eilen karvaalla tavalla ilmi tullut seikka tuosta tarviketankista. Mielestäni heti vaihdon jälkeen alkoi talkista kuulua enemmän loisketta kuin ennen. Eilen sitten alkoi motarilla palaa valo sen merkiksi, että tankki on kohta tyhjä. Ajoin korkeintaan 10 km ja ajoin Välivainion Shellille. Paikalliset tietää, että sinne pohjoisesta mentäessä täytyy kiertää sillan yli, ja tätä siltaa alas laskiessa auto sammua tupsahti. Onneksi seuraavat valot oli vihreät, joten pystyin hyppäämään samasta vauhdista ulos ja jatkaa työntämällä auton risteysalueelta pois. Itse asiassa samalla vauhdilla työnsin myös sen sata metriä Shellin pihaan, tosin pihassa piti hetken puhaltaa, kun tankille on vähän nousua pihassa. Luonnollisesti kukaan tapauksen nähneistä ei nähnyt tarpeelliseksi auttaa millään tavalla työntämisessä.

Tarinan opetus on siis, ettei kannata luottaa tankin vaihdon jälkeen kovinkaan paljoa tuohon merkkivaloon, eikä varsinkaan vouhottaa viime tipoilla tiukkoja mutkia ja mäkiä, niin että pumppu hörnäsee ilmaa. Ilmeisesti tuon tankin sisuksissa aine pääsee vellomaan vapaammin. Työntämisen lisäksi lisää hikeä aiheutti käyntiin sahaaminen, mutta ei ollut vielä pumpun aika levetä. Toisella noin viiden sekunnin startilla jäi käymään.

Re: Polttoainevuoto Vectra DTi -99

Lähetetty: 30 Loka 2009, 17:26
Kirjoittaja jjvirtan
Varmaan tarviketankista puuttuu kunnon loiskelevyt jotka tasaa polttoaineen heiluntaa tankissa viimeisillään.No dieselissä ei muutenkaan kannata testata polttoaineen riitävyyttä jos ilmauksessa tuleekin ongelmia..