Sivu 1/13

Ascona Irmscher Sprint (Replica)

Lähetetty: 10 Syys 2009, 18:20
Kirjoittaja Mrop
Tervehdys!
Auto on saamassa uutta ilmettä, samoin thread.
Lähtökohtana oli hieman jekulla tehty thread, jotta saadaan mahdollisimman paljon vastauksia, nyt kuitenkin on selvät sävelet miten jatketaan projektia, joten kiitos paljon vinkeistä ja ehdotuksista.

Tarkoituksenahan oli rakentaa emännän asconasta hieman tuunatumpi menopeli.
Rahaa mennyt nyt yli auton ostohinnan, ja ei näy loppuvan vielä tämänvuoden puolella tuo rahojen meno, mutta jahka saadaan valmiiksi, niin hyvä siitä tulee.

Rakentamassa:
IT insinööriksi ammattikorkeakoulussa opiskeleva nörtti avovaimoineen.
Kuva
----------------------------------------------------------------------
Tästä lähdettiin:
Kuva
kyseessähän on Opel Ascona 2.0i 8v, OHC (20NE) Exclusive. vm 1988. (kuvan auto)
Herkkuina keskuslukitus, eipä juuri muuta. :bonk:

Kuva
STAGE1:
Kuva
STAGE2:

Tämä peli ei kuitenkaan sovi menopeliksi muutakuin ikälopuille tai peltoautoksi, kori on uskomattoman hyvässä kunnossa, mittarissa 104tkm, 3. omistaja. Kaikki toimii, kiihtyy kuin jänis. :lovin:

Projektina saada katu-uskottava-look, mutta mitä helekutti tuommoiselle voi tehdä, että siitä saa edes sennäkösen että uskaltaa kauppaan lähteä?
Ideoita otetaan vastaan! ostetaan Tuning -look vermettä! Toivotaan jos jollakin olisi nurkissa jotain mitä tuohon voisi laittaa!

Ekoina ideoina:
takapöntöksi rosteripönttö jollakin hirmulähdöillä, että saahaan tuo golf-kärryn ääni pois! Takalasien ja sivulasien tummennus. kori hiontaan ja maalia päälle vanha "hopea" on väärä valinta! mustaa, tummansinistä jotain. Saako tähän autoon korisarjaa? valoluomia? tai miten nuo a-4 -kokoiset etulamput saadaan näyttämään edes 90-lukusilta.

Muokataan vielä perään, että viriviri kiinnostaisi kanssa. äkkilukemalta imusarja uusiksi nyt ainakin, varmaan itte hitsailee putkeakin jotta sais irti enemmän. Ei ole sit mitään tietoa mitenkä tuosta löytyy hevosvoimia, mutta ampasee kyllä elokuvarenkailla liikenteeseen suht hätäseen että varmaan likeelle hunttia on pellinalla.
------------------------------------------------------------------------

Tilannekatsaus:

-ohjaustahostimen jälkiasennus (asennettu) n 148.-
-Madallussarja (ostettu) 78.-
-korisarja 4/8 (ovilevikkeet haussa!)
-sivulla 6. ekat projektikuvat
-sivulla 8. tokat projektikuvat
-sivulla 9. stage 1 -kuvat
-sivulla 12. stage 2 -kuvat
-Paljon vihaisia opelmiehiä "älä pilaa". Priceless

Autoon laitettu:
-korjattu vuotava bensansuodattimen letku x2
-takapönttö asennettu. yllättävän hyvät äänet tuli. ei liian kovat vaan just semmonen matala murina.(@2300rpm resonoi vaihdekepin kotelo. korjaus odottaa innovaatiota )
-uusi hattuhylly on asennettu
-penkinpääliset laitettu
-Audiovehkeet asennettu "hyvin jytisöö" :thumbsup:
-vapari asennettiin ja vaihdettiin takaisin orkkis ilmaputsari talveksi.
-vaihdekepin pussi vaihdettu (entinen hapertunut atomeiksi)
-ratinpäälys asennettu
-mittaristo vaihdettu valkoiseen +sin led.(säädetty)
-sininen neon asennettu sisätilaan
-Nastarenkaat alla, yöpakkasilla alko lähtee luistelee senverran että pakko oli pistel.
-Irmscher etupuskuri maalattu, asennettu.
-öljyt vaihdettu GM genuine 5w30 + GM öljysuodatin @ 105tkm
-ohjasutehostinjärjestelmä -91 vectrasta
-irmscher sprint takapuskuri
-takalasien tummennus
-uuet öljet 110tkm samaa GM kuraa.
-valkoset ledit isketty mittaristoon
-valoluomet
-maalattu valkoiseksi

OSTOSLISTALLA:
-Vauxhall cavalier MkII Calibre/Sprint -bodykit (ovipanelit)
-alupallot kesäksi

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 18:35
Kirjoittaja telwin
Vääärin!!! tuollaiseen Asconaan sopii tusninki osat justiinsa yhtä hyvin kuin kantti ladaan...eli ei alkuunkaan.
Tuollainen ei muuta tarvitse kuin reilu madallus 60-100 mm,max 16 alut kiillotetulla leveällä huulella,tietty uusi orkkis sävy pintaan,eikä siitä paremmin hengittävästä putkistostakaan haittaa ole.
Jos jotain korisarjaa tuollaisseen laittaa niin Irmscherin Sprint sarja on justiinsa hyvä.

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 18:46
Kirjoittaja CableGuy
telwin kirjoitti:Vääärin!!! tuollaiseen Asconaan sopii tusninki osat justiinsa yhtä hyvin kuin kantti ladaan...eli ei alkuunkaan.
Tuollainen ei muuta tarvitse kuin reilu madallus 60-100 mm,max 16 alut kiillotetulla leveällä huulella,tietty uusi orkkis sävy pintaan,eikä siitä paremmin hengittävästä putkistostakaan haittaa ole.
Jos jotain korisarjaa tuollaisseen laittaa niin Irmscherin Sprint sarja on justiinsa hyvä.
Samaa mieltä.
Mrop kirjoitti: Tämä peli ei kuitenkaan sovi menopeliksi muutakuin ikälopuille tai peltoautoksi

...koska...
kori on uskomattoman hyvässä kunnossa, mittarissa 104tkm, 3. omistaja. Kaikki toimii, kiihtyy kuin jänis.
??

Tonttiin, orkkiskuosia muuten ja ajan henkeä, ja eikun kovaa ajoa.

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 18:52
Kirjoittaja G.T.S
Samaa mieltä kyllä yllä olevien kanssa et todella reilu madallus leveet eli 9X16 vanteet ja sit noihin ajovaloihin voisit hankkia kirkkaat kuvut ja tummaks pohjat ja sit jotkut ehkä keltaiset lamput tai sit xenon valot ja valmis on!

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 19:02
Kirjoittaja Mrop
kattelin tota Irmscher Sprint korisarjaa, ois komian näköinen madalluksilla. moinen korisarja so far löytyi yhdestä suomalaisesta liikkeestä alkaen 300e/pla eli 1000-1200e /sarja, mikä on ihan naurettavan iso hinta.

"kirjottaa vihkoon"
-Madallus, check
-korisarja (jos löytyy opiskelijabudjetilla)
ja jos korisarja löytyy, maalataan koko auto mustaksi, sisälle mustaa penkinpäälystä m'mm.

autossa on jo kirkkaat lamput, varmaan orkkikset, ei säröjä. miten tausta saadaan mustaksi? jäin vähän ymmälleni.

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 20:42
Kirjoittaja CTi
Hmm... Voi olla, että löytys tollaset irmelin puskuri aihiot. Ei muistikuvaa, ovatko aidot vai kopiot. Pitää kysellä vieläkö ne on tallessa, vai joko on menneet kaatopaikalle. Eivät ainakaan kalliit ole, jos vielä tallessa. Jotain muutakin hilpettä tais olla.

Muutoksista samoilla linjoilla, kuin aikasemmat vastaajat. Tosin, onhan c-ascoista tehty hyvännäkösiä isommillakin muutoksilla, mutta se vaatii silmää ja taitoa melko paljon.

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 20:50
Kirjoittaja tursas
Hieno on ja aina paremmaks tulee... 8)

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 20:58
Kirjoittaja Nilemma
Tuli tosta ekasta viestistä semmonen mielikuva, että Mulle heti kaikki nyt! :lol: Jos tollasen helmen oot tosiaan löytänyt, niin kunnioita alkuperäistä 80-luvun tyyliä pienillä muutoksilla maustettuna. Ei Fiatistakaan taiota mitenkään Ferraria. :wink:

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 21:15
Kirjoittaja Riisikippo
jotenkin tuosta sai sellasen kuvan että tulee joku amis raaseri vielä tästä.. lintulauta kontissa, pienet alut vanhoilla nastoilla ropisee alla, huoranportaat takalasissa ja takasivut on mustat, rälläkkä jouset sekä se kylän isoin ulostulo putkessa ja amispoppi soi kovempaa kun kellää.. :lol: ainiin ja tarroja sielä täällä.. :D


toivottavasti ei, helmi löytö nimittäin!

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 21:42
Kirjoittaja (F)ast_tra
Jos nuo ekan viestin suunnitelmat oot toteuttamassa, niin ehdotan seuraavaa: Myy auto mulle ja osta joku huonosti pidetty kosla minkä voi tusninkita loppuun ja ole onnellinen. Varsinkin jos tuo eka toteutuu, niin great :yes:

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 21:56
Kirjoittaja Miksuli
samaa mieltä muiden kanssa, että älä mee laittamaan mitään lasikuitu korisarjoja kiinni jos kerran kilometrit pitävät paikkaansa. Jos haluat jonku amisräpellyksen niin vaiha tuo mun asconaan, täällä nimittäin osataan arvostaa alkuperästä ja vähänajettua autoa.

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 22:18
Kirjoittaja -JP-
Samaa mieltä. Älä nyt hyvänen aika mene tuhoamaan tuollaista yksilöä. Ja kyllä, se tuunaus on tuhoamista. Alkaa olla siistikuntoiset C-asconat jo sen verran harvassa että mieti nyt toiseenkin kertaan mitä kannattaa tehdä ja mitä ei.

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 23:06
Kirjoittaja Mrop
hehe.

kyseessä tämä yksilö:
KuvaKuva

photoshoppailen vähän osviittaa saadaan projekti alkuun.

niin ja en minä niin tyhmä ole, kaikki thyyninkit mitä autoon tulee, tehdään siten, että alkuperäinen kuosi voidaan palauttaa.
tai thyning on ehkä väärä sana, pikemminkin modifiointi, ehostus. stock on aina stock.

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 23:14
Kirjoittaja telwin
Hyvän näköinen aihio. :thumbsup: .

Re: Opel Ascona Exclusive 2.0i "APUA"

Lähetetty: 10 Syys 2009, 23:17
Kirjoittaja CableGuy
Ehottomasti, tuota virheettömämpää saa jo hieman etiskelläkin.