Niin ymmärsin että kyseessä näiden "vanhojen" autojen pakkohävittämistä valtion rahoin, mutta kuinka se noin nopeasti kilahtaa? Ajattelin että kierrättäisivät ilman nesteitä, mutta siinähän se tunkee lopussa öljyä pihalle...
edit:
toinen video jossa upea bemari tuhotaan:
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 13 Elo 2009, 14:36
Kirjoittaja Jonppa
Öö...? Kertokaa idiootille: Miksi noi pitää rikkoa? Ei taas ymmärrä...
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 13 Elo 2009, 16:44
Kirjoittaja TJT
Jonppa kirjoitti:Öö...? Kertokaa idiootille: Miksi noi pitää rikkoa? Ei taas ymmärrä...
Koska paikallisten viherpiiperöiden mielestä on ympäristölle(USA:lle) parempi, että porukka ostaa uusia(USA:laisia) autoja ja nuo vanhat saastuttavat(ulkomaalaiset) autot saadaan pois liikenteestä
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 13 Elo 2009, 17:51
Kirjoittaja (F)ast_tra
Sairasta. Kai se on maailmanloppu lähellä kun ihmiset sekoaa täysin.
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 13 Elo 2009, 19:21
Kirjoittaja :J:J
eikös noi laiteta vaan siihen listan "todisteita amerikkalaisten vajaasta aivotoiminnasta" jatkoksi.
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 14 Elo 2009, 14:15
Kirjoittaja iHenkkaZ
Aivan käsittämätöntä hommaa
millonhan suomessa keksivät
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 14 Elo 2009, 15:43
Kirjoittaja TJT
iHenkkaZ kirjoitti:
millonhan suomessa keksivät
Toivottavasti mahdollisimman nopeasti, meinaan jos samassa suhteessa uusien autojen hintaan maksaisivat vanhoista romuista, niin alkaisi olla kannattavaa jo hankkia uusi auto, vaikka lainarahalla
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 14 Elo 2009, 22:36
Kirjoittaja KaKui
Paljonkos ne hyvittävät hävitetyistä autoista uuteen?
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 14 Elo 2009, 22:59
Kirjoittaja HMS77
astra1.6 kirjoitti:kuinka se noin nopeasti kilahtaa?
Nopeasti? Tuo Volvohan kestää ikuisuuden verrattuna tähän:
Ne siis kaataa "soodaa ja silikaatteja" koneeseen, joka koneen pyöriessä jähmettyy. Mitä olen ymmärtäny niin tuo on ns. nestemäistä lasia tjsp.
Maksimihyvitys on käsittääkseni 4500 $. Vanhan auton kulutuksen pitää olla alle 18 mailia gallonalla ja autolla pitää olla ikää 9-25 vuotta. Uuden auton kulutuksen pitää olla yli 22 mailia gallonalla. (jenkeissä siis kulutukset ilmoitetaan toisin päin kuin täällä, eli mitä suurempi numero, sitä pienempi kulutus eli enemmän maileja (1,6 km) yhdellä gallonalla (3,8 l).
Suosituimmat mallit joita on ostettu lähinnä isojen SUV:ien ja tila-autojen tilalle ovat seuraavat:
1. Ford Focus
2. Honda Civic
3. Toyota Corolla
4. Toyota Prius
5. Ford Escape
6. Toyota Camry
7. Dodge Caliber
8. Hyundai Elantra
9. Honda Fit
10. Chevy Cobalt
Tuo Chevy Cobalt on amerikkalainen versio Opel Astrasta. About muut ovat samoilla nimillä tunnettuja täälläkin.
Aika hölmö ohjelma kyllä, koska tuossa täysin ehjiä n. 10 vuotta vanhoja autoja tuhotaan suotta, kunhan omistajalla on varaa ostaa uusi auto, niin tuosta ohjelmasta voi saada sitten 4500 $ "alennusta" tai hyvitystä vanhasta autosta, joka sitten tuhotaan. Monilla on paljon huonompia autoja jotka kuluttavat ja saastuttavat pahemmin ja ovat heikommassa kunnossa, mutta heillä ei ole varaa ostaa uutta autoa. Ja näitä Cash for Clunkers-ohjelman mukaisia autoja ei saa myydä tai edes vaihtaa vielä huonompiin pois liikenteestä... Tuhlaustahan ja ehjän tavaran rikkomistahan tuo ohjelma oikeasti on.
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 15 Elo 2009, 01:42
Kirjoittaja Realsanta
sairasta tuhlausta eihän uuden auton tekokaan oo puhdasta touhua
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 15 Elo 2009, 10:55
Kirjoittaja KaKui
ata kirjoitti:Maksimihyvitys on käsittääkseni 4500 $. Vanhan auton kulutuksen pitää olla alle 18 mailia gallonalla ja autolla pitää olla ikää 9-25 vuotta. Uuden auton kulutuksen pitää olla yli 22 mailia gallonalla. (jenkeissä siis kulutukset ilmoitetaan toisin päin kuin täällä, eli mitä suurempi numero, sitä pienempi kulutus eli enemmän maileja (1,6 km) yhdellä gallonalla (3,8 l).
Eli uuden auton kulutus alle 10,7l/100km, aika taloudellista
Ja vanhan kulutus yli 13l/100km.
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 15 Elo 2009, 22:02
Kirjoittaja JJ
me otettiin rahat pois romuroopelta jo 4v sitten, tosin ei maksanu autosta mitään
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 16 Elo 2009, 11:33
Kirjoittaja gts2003
Ei voi muuta taas kyllä sanoa että kun on ne jenkit viisasta kansaa
Re: moottorien särkemistä jenkeissä
Lähetetty: 16 Elo 2009, 21:12
Kirjoittaja :J:J
ja jenkkien määrärahathan tohon hommaan loppu jo parin ekan viikon jälkeen.