Sivu 1/1
Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 25 Huhti 2009, 19:49
Kirjoittaja Takre
Tälläsen kävin hakemassa vantaan metroautosta ja annoin vaihdossa vanhan -99 Astra G 1.8 Automaatin. Autossa on tosiaan Sport varustelu eli perus sähkövermeet, sport penkit, ilmastointi yms. 164k näyttää olevan mittarissa kilometrejä ja auto on kyllä hienossa kunnossa. Pohjakin on täysin ruosteeton lukuunottamatta pakoputkea joka lahoaa käsiin. Autoon juuri tehty aikas suuri remontti jossa vaihdettu mm. levyt ja palat, renkaat, jakopää, putsarit, jouset ja iskarit sekä kaikki nesteet. Perus käyttöautoksi tämän ostin mutta täytyy sitä jotain silmää miellyttävää autoonkin asentaa.
Tulossa yms. :
- Uudet aluvanteet ja renkaat.
(Asennettu)
- Tummennetut takavalot
- Vakionopeudensäädin
(Asennettu)
- Vakio takaspoileri (jos löytyy jostain halvalla)
- TC-Luistoneston poiskytkentä nappula
(Asennettu)
- Merkitön maski
- Uusi soitin ja vanha 200w nelikanava vahvisin EQ:lla (uudet kaiuttimet joskus tulevaisuudessa)
- Pakoputkisto ja vaimennin
- Lastu ja ilmanputsari (ehkä)
- Kevyttä tummennusta takalaseihin
- Tavaratilan vedettävä verho (puuttui ostaessa)
(Asennettu)
- Jonkinsortin madallusta.
Jatketaan kun saadaan jotain aikaiseksi.

Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 01 Touko 2009, 22:53
Kirjoittaja Takre
Sain ostettua tuossa alkuviikosta 17" alut renkailla. Yhdestä renkaasta oli side poikki joten kävin tämän vaihdattamassa läheisessä rengasliikkeessä (km-rengas). Viikon aikana tuli myös laitettua tuo TC-nappula ja takatilan verho.

Hyvältä näyttävät astrassa. Eipä taida kaivata sitä madallusta ainakaan vielä, katsellaan sitä sitten hamassa tulevaisuudessa. Kuva hämää hieman, todellisuudessa auto hieman matalampi edestä.
Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 02 Touko 2009, 09:27
Kirjoittaja Bäri
Mitenkäs toteutit tuon TC-Luistoneston poiskytkennän? Itelle tarvis tehdä sama homma.
Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 02 Touko 2009, 19:17
Kirjoittaja Takre
Bäri kirjoitti:Mitenkäs toteutit tuon TC-Luistoneston poiskytkennän? Itelle tarvis tehdä sama homma.
Elikkäs, lähdin liikkeelle siitä että kaivoin konehuoneesta, kuskin puolelta, relelaatikon alta tuon moninapaisen liittimen esiin ja katsoin onko pinneissä 31 ja 25 johtoa. Noh, molemmissa on johto, mitä tämä sitten tarkoittaneee, sitä en tiedä, uskoakseni autossani ei ole ESP:tä. Kumpaakaan johtoa en loppupeleissä löytänyt sisätiloista, vaikka melkein suurimman osan keskipaneelista purinkin

. 45min etsinnän jälkeen kyllästyin ja päätin vetää pinnistä 31 uuden johdon sisätiloihin. Kävin ostamassa opelin alkuperäisen TC-kytkimen ja kävin läpi mikä napa kytkimessä on mikäkin. Kytkimessä on 3 liitintä, maa, merkkivalo ja ohjainboxiin menevälle johdolle. Ryöstin tupakansytyttimestä sekä maan että mittarivalaistuksen ja liitin itse vetämäni johdon viimeiseen vapaaseen liittimeen. Porailin paneeliin reijän ja asensin kytkimen siihen, ja tältä lopputulos näyttää.

Nyt nappia painaessa mittaristoon syttyy merkkivalo ja hyvin se auto sutii.
Ohje on varmasti sekava, en ole hyvä kirjoittamaan tälläisiä mutta kysy toki jos jotakin jäi epäselväksi.
Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 02 Touko 2009, 19:23
Kirjoittaja niklas89
Todella hienolta näyttää astra

. Kyseinen auto on isäni vanha menopeli

. Oli perheessämme vuosina 2002-2004, kiva nähdä että auto on vieläkin hyvässä kunnossa

Tyylikkäät vanteet, sopii farkkuun hyvin, merkitön maski ja tummennukset ehdottomasti autoon

Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 03 Touko 2009, 10:10
Kirjoittaja Bäri
Jep jep täytyy itse selvittä tuota TC-juttua. Eiköhän noilla sinun vinkeillä pääse jo pitkälle.
Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 22 Touko 2009, 22:17
Kirjoittaja Takre
Pientä päivitystä taasen. Sain asennettua brembot... Ei vaans tuli maalattua nuo jarrusatulat punaiseksi takaata, huomenna vuorossa vielä etummaiset.

Mie ainakin tykkään

Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 22 Touko 2009, 22:23
Kirjoittaja Mannion
Helmat korinväriin!
Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 23 Touko 2009, 18:28
Kirjoittaja MK-71
mannion kirjoitti:Helmat korinväriin!
+listat ja ovenkahvat
Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 23 Touko 2009, 21:37
Kirjoittaja Takre
MK-71 kirjoitti:mannion kirjoitti:Helmat korinväriin!
+listat ja ovenkahvat
Mä en oikein perusta noista korinvärisistä listoista, jos niille tulee tehtyä jotain niin värjäytän ne uudelleen mustaksi (ovat nimittäin hieman haalistuneet).
Re: Astra G Caravan 2.2i Sport -01
Lähetetty: 31 Touko 2009, 15:46
Kirjoittaja Takre
Sain viikolla maalattua etujarrusatulatkin.
Sitten alkoikin pakoputkiremontti. Olin jo hieman kyhännyt tulevaa takavaimenninta joten aloitin lauantai aamulla purkamalla vanhan alkuperäisen vaimentimen pois autosta. Tähän ei kauaa mennyt sillä pönttö melkein tuhoutui käsiin.

Ei hyvältä näytä.
Tilalle tuli laitettua joskus kauan aikaa sitten ostettu 3" rosteriulostulolla oleva pönttö.

Sovittelua tunkin avulla.

Pönttö valmiilla kiinnikkeillä. Vain maalausta ja alle laittoa vailla.
Nyt lähtee astrasta mukavan hiljaiset äänet perusajossa kun pönttö ei vuoda kuin seula. Kaasua polkiessa kuitenkin autosta lähtee matalaa "mörinää".