Sivu 1/2
Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 25 Helmi 2009, 19:53
Kirjoittaja Veikka
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 25 Helmi 2009, 19:56
Kirjoittaja Timonen
Syvältä ja ihan sitä itseään...

Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 25 Helmi 2009, 21:07
Kirjoittaja ascona77
Eihän poliitikkojen tarvi itse noin vanhaksi "töitä" tehdä että pääsevät eläkkeelle
Ehdoton ei!!
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 25 Helmi 2009, 21:27
Kirjoittaja apusähis
Samapahan tuo on. Ei tuonne asti muutenkaan olla

Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 26 Helmi 2009, 10:02
Kirjoittaja Realsanta
kun täs itte pääsee joskus eläkkeelle varmaa siihen mennessä tuo on hilattu 70v asti
eikös kansanedustaja pääse eläkkeelle kun on ollut kolmekautta eduskunnassa eli 12vuotta eli aika aikaisin pääsee jos haluaa ja massiakin taitaa tulla

Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 26 Helmi 2009, 10:16
Kirjoittaja Jossi
Kansanedustajien eläkkeet
On se niilläkin vähän tiukentunut sentään.
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 26 Helmi 2009, 10:26
Kirjoittaja ama
Tällä tahdilla jos tekee näitä töitä niin en edes elä 65 vuotiaaksi

Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 26 Helmi 2009, 11:07
Kirjoittaja Superi
Realsanta kirjoitti:kun täs itte pääsee joskus eläkkeelle varmaa siihen mennessä tuo on hilattu 70v asti
eikös kansanedustaja pääse eläkkeelle kun on ollut kolmekautta eduskunnassa eli 12vuotta eli aika aikaisin pääsee jos haluaa ja massiakin taitaa tulla

Ei pääse. Kansanedustajilla on normaali eläkeikä, eli kohta 65 v., tosin siten, että heillä on mahdollisuus ns. sopeutumiseläkkeeseen jos riittävän pitkän kansanedustajahomman jälkeen ei työllisty normaaleille työmarkkinoille. Maksimieläkkeen saa 15 vuoden edustajauralla, eli tuota pitempi aika Arkadianmäellä ei enää nosta eläkettä.
Eikö eläkeikä ollut ennen 65 vuotta, kunnes se pudotettiin ensin 60 vuoteen, sitten nostettiin 63:een ja nyt 65? Tuo 65 ei kansainvälisessä vertailussa ole mikään poikkeus, Norjassa on jopa 67, jonne myös esim. Yhdysvallat on eläkeikää nostamassa. Tietysti kun tässä on nykyiseen eläkeikään matkaa vielä n. 30 vuotta, voi järjestelmä muuttua niin monta kertaa, että nykysysteemi ei meikäläistä saa barrikaadeille. Katsotaan sitten vuoden 2038 huitteilla missä mennään...
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 26 Helmi 2009, 11:44
Kirjoittaja ipa
ama kirjoitti:Tällä tahdilla jos tekee näitä töitä niin en edes elä 65 vuotiaaksi

tai sitten on jo sairaseläkkeellä reilusti ennen nykyistä eläke ikää.
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 26 Helmi 2009, 11:48
Kirjoittaja Zeni
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 26 Helmi 2009, 17:52
Kirjoittaja :J:J
Elkää tosiaa tosta vielä ottako itteenne .. ellei eläkeikä sit oo ihan parista vuodesta kii.. Itte on ainaki iha varma, että siinä vaiheessa ku ite oon eläkkeelle jäämässä on eläkeikä on jotai 75v tasoo.
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 01 Maalis 2009, 11:04
Kirjoittaja nukkumatti
Mitenkähän se oli tuon vapaaehtoisen eläkesäästämissopimuksen kanssa, siinä kun lukee että eläke voi alkaa aikaisintaan 62 vuotiaana. En vain nyt kuollaksenikaan muista että tarkoittiko tämä sopimus nyt sitä että 62 vuotiaana saa alkaa nostamaan noita omia säästöjään vai sitä että sopimus vapauttaa minut mahdollisista eläkeiän korotuksista ja alan saamaan täyttä kansaneläkettäkin jo 62 vuotiaana...kuulostaa tämä jälkimmäinen kyllä liian hyvältä ollakseen totta

Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 08 Maalis 2009, 10:54
Kirjoittaja ascona_c
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 09 Maalis 2009, 08:44
Kirjoittaja kapiteeli
Ja kun Keskustasta on kysymys niin eläkeiän nosto ei tietenkään koske "maatalousyrittäjiä"
Maatalousyrittäjä maksaa yrittäjäeläkettä (MYEL) aivan samoin kuin muut yrittäjät (YEL) eli samasta tavoite-eläkkeestä menee sama YEL/MYEL maksu vaan "maatalousyrittäjän" eläkemaksusta valtio kustantaakin puolet.
Eli jyvis saa 50% alennuksen eläkemaksuun toisin kerrottuna samalla kuukausikustannuksella jyvis saa tuplaeläkkeen.
Lisäksi tuohon MYEL maksuun on sidottu erittäin kattava lakisääteinen vakuutustusva (myös perheenjäsenille), mikä muu vakuutus korvaa esim. kilpaurheilussa sattuneet vammat? (MELAn sivulta lainattua: "MATA-tapaturmavakuutus on etuihinsa nähden edullinen, Tapaturmavammojen lisäksi MATAsta korvataan esimerkiksi paleltumat, auringonpistokset, hiertymät, hankaumat ja äkilliset lihasvenähdykset...")
http://www.mela.fi/Vastaus.aspx?path=17 ... 5,109,1889
Siinä missä tavallisen palkansaajan eläkelaitos (Ilmarinen, VARMA, KEVA jne) turvaa tulevat eläkemaksut kiinteistöillä ja sijoituksilla ja pääoma kerätään vakuutusmaksuilla, kustannetaan suoraan vuosittain valtion budjetista Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen kuluista 70% (eli vain 30% tulee "maatalousyrittäjiltä") unohtamatta sitä että keskimäärin "maatalousyrittäjän" tuloista 50% tulee erilaisina tukijaisina.
Käytännössä monessakaan ammatissa ei pääse terveenä eläkkeelle ja ammattitaudit lopettavat usein työuran enenaikaisesti (esim: maataloudessa, kampaajilla, siivoojilla jne)
Jos haluaa nyt täyden eläkkeen niin se on tarkoittanut jatkaa työuraa vähintään 63-68 vuotiaana ns. supekarttuma/kannustinkarttuma-ajan (eli koko eläkkeestä tuleekin nyt kasaan
4.5% vuodessa, normaalisti vain 1.5%)
Vanhasen esitys ilmeisesti nostaa superkarttuma-ajan 75 ikävuoteen? Kerkiäähän nauttia eläkkeestä pari vuotta kun keskimääräinen elinikä miehillä on n. 80 v.
Re: Vanhuuseläkeiän alaraja nousee 65 vuoteen
Lähetetty: 09 Maalis 2009, 18:43
Kirjoittaja m.k
Eiköhän tuossa olla ihan asiaa kuitenkin ajamassa, täällä kuitenkin jäädään todella aikaisin eläkkeellä verrattuna muihin maihin. Se on vaan yksinkertaisesti semmonen homma ettei kellään ole varaa maksaa noita eläkkeitä, jos työelämään siirrytään 25 vuotiaina tai vanhempina, ja 59-60 vuotiaina jäädään sitten eläkkeelle. Jos on työelämässä mukana 34 vuotta, ja sen jälkeen nostaa eläkettä 20 vuotta, niin kalliiksihan tuo tulee. Jos sitten oltaisiinkin töissä sinne 65 vuotiaaksi ja valmistuttaisiin vuotta aikaisemmin, niin nuo luvut näyttävätkin siltä että töissä ollaan 40 vuotta ja eläkettä nostetaan 15 vuotta niin tuo alkaa käydä paremmin järkeen. Totta kai sitä mielellään jäisi eläkkeelle heti ylioppilaskirjoitusten, ammattiin valmistumisen tai vaikka lapsilisän loppumisen jälkeen, ja harrastuksen vuoksi ajaisi vaikka taksia kerran viikossa tiistai-iltapäivisin, mutta kuka sen lystin sitten maksaa? Sinällään voisi olla kehittelemisen arvoinen systeemi, että eläkkelle voisi jäädä kun on tehnyt ansiotyötä x kuukautta, jolloin esimerkiksi ammattikoulun käyneet, jotka usen tekevät raskaampaa työtä, jäisivät eläkkeelle aikaisemmin kuin akateemisen koulutuksen hankkineet, jolloin työvuosia kertyisi jokaiselle saman verran. Samaten kyseinen järjestelmä todennäköisesti myös houkuttelisi valmistumaan nopeasti koulusta kuin koulusta, ja entistä harvempi lonisi noitten opintojensa kanssa.
Tuohon eläkevakuutushommaan - eiköhän se ole niin että saat alkaa 62-vuotiaana nostaa noita omia säästöjäsi, ja kansaneläke sekä työeläke alkavat juosta kun varsinainen eläkeikä tulee täyteen. Noita säästöjä tosin täytynee nostaa sitten hamaan loppuun asti, koska työeläkekertymä jää aika pieneksi jos muutama viimeinen työvuosi kuluu jo eläkkeellä ja palkka ei juokse.