Sivu 1/1

Vectra B:n ACC pimeänä (Toimii taas)

Lähetetty: 27 Loka 2008, 16:30
Kirjoittaja Boah
Homma siis sellainen, ettei ACC:n tule virtaa sen jälkeen kun käytin rattia irti tuossa viikonloppuna. Mankan sulake katsottu ja koitettu uudella virtaluko pohjalla. Mikäs tuossa nyt voi olla, kun pelästyin että soitin kyrvähtänyt muttei saanut virtaa tuohon ACC:hen.

Mankan jatkuvaan virtaa tulee sähköä. Kiitos vinkeistä jo etukäteen.

Lähetetty: 27 Loka 2008, 16:43
Kirjoittaja MTT82
Onkos auton puolelta radion sulake ehjä?

Lähetetty: 27 Loka 2008, 16:52
Kirjoittaja Boah
Autonpään radion sulake on ehjä. Tarkoitin sitä jo tuossa ylempänä, mutta kirjoitinkin väärin.

Lähetetty: 30 Loka 2008, 15:12
Kirjoittaja Boah
Homma selvisi. Mankan herätteen elottomuus johtui ilmeisesti siitä, ettei virtalukon pohja ollut kiinni rattiakselissa ja maadoittunut sitä kauttaa. En kylläkään edes huomannut mitään maadoituskontakteja siinä pohjassa, mutta ilmeisesti kiinnitysruuvin kautta maadoittuu.

Äsken kun vaihdoin auton uuteen rattiakseliin sopivan rattilukon niin kokeilin piruttani yleismittarilla löytyykö ACC-heräte mankan ISO-liittimestä ja sieltähän se taas löytyi. Ihan jees kun tuli kuntoon.

Lähetetty: 30 Loka 2008, 15:21
Kirjoittaja FullMetal
piti hetki miettiä että mitäs tässä nyt tapahtuu kun olen itse niin iskostanut päähäni että acc on automaatti-ilmastointilaitteen paneeli :lollis:

Lähetetty: 30 Loka 2008, 17:42
Kirjoittaja Boah
Sori kun tuli melkoisen nopeasti tuo kysymys rustattua ja voi olla, että termitkin ihan vääriä kun en ole mikään autohifisti.

Mankan virtalukolta tuleva herätevirta siis kyseessä.

Lähetetty: 30 Loka 2008, 17:46
Kirjoittaja ap85
FullMetal kirjoitti:piti hetki miettiä että mitäs tässä nyt tapahtuu kun olen itse niin iskostanut päähäni että acc on automaatti-ilmastointilaitteen paneeli :lollis:
Njaa, hieman OT, mutta itse muistelen että se olis ollu AAC = automatic air-conditioning? :roll:

Lähetetty: 01 Marras 2008, 16:42
Kirjoittaja FullMetal
automatic climate control.... = ACC

että mitenkä oli? :lollis: jos epäilyttää niin kokeile googlesta...

Lähetetty: 01 Marras 2008, 18:33
Kirjoittaja ap85
FullMetal kirjoitti:automatic climate control.... = ACC

että mitenkä oli? :lollis: jos epäilyttää niin kokeile googlesta...
Näinhän se on, mitähän sitä on taas tullut sekoiltua :lollis: