Sivu 1/1
Samsung M110 , tämäkö sitten kestää ??
Lähetetty: 19 Elo 2008, 16:54
Kirjoittaja Veikka
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?28001938
Onko tässä tähän menessä kestävin kännykkä mitä markkinoilla on ???
Hyvin tuo näyttää kestävän

Lähetetty: 19 Elo 2008, 17:51
Kirjoittaja apusähis
Epäilisin että Sonimin XP1 kestää enemmän

Lähetetty: 19 Elo 2008, 18:23
Kirjoittaja Speitan
Täältä löytyy videoita ja muutenkin hyvä arvostelu
http://www.gsmarena.com/sonim_xp1-review-273p4.php
Lähetetty: 19 Elo 2008, 18:28
Kirjoittaja fuzaa
apusähis kirjoitti:Epäilisin että Sonimin XP1 kestää enemmän

todennäkösesti kyllä mutta kannataa ottaa myös se huomioon että toi samsung maksaa n.100€ kun taas sonim vajaa 300€ eli hintasekseen toi samsung taitaa olla jokseenkin ylivoimanen kestävyyden suhteen
Lähetetty: 19 Elo 2008, 19:36
Kirjoittaja apusähis
^^ Anteeksi en huomannut hintaa

Lähetetty: 19 Elo 2008, 20:34
Kirjoittaja star´a
kestävä ja halpa kyllä, mutta käytettävyydeltään täys paska. tai niin ne sanoo...
Lähetetty: 20 Elo 2008, 08:07
Kirjoittaja jopi
ja toi videon jätkä oli ihan perseestä.
Lähetetty: 20 Elo 2008, 11:11
Kirjoittaja shoon
Jos jollain on tuosta Samsungista kokemuksia, niin antaa kuulua vaan. Olen nimittäin harkinnut sen hankkimista jo jonkin aikaa.

Lähetetty: 20 Elo 2008, 14:09
Kirjoittaja A2K
olia amsungis se hyvä puoli et sen voi ottaa suihkuun ja saunaan mukaan ja jopa sukellusretkelle..

ei mun puhelimella ainakaan

mulla ku tuppaa kännyt hajoomaan aina vuoden välein ni varmaan sit pitäs ny ostaa tollane tai se nokian ihmeluuri..
Lähetetty: 20 Elo 2008, 19:43
Kirjoittaja Saintiel
Sillon kun nokialta tuli se "oranssi" 5210? Oisko ollu vai 5510. no kumminki se iskun ja vedenkestävä puhelin menin kauppaan pyysin nähdä puhelimen ja kuulemma kaikki sen puhelimen piti kestää. Kysyin myyjältä että saanko kopauttaa pöydän kulmaan testiks. "anna mennä" ja kiskasin niin paljon ku voimaa riitti. Ei muuten kestäny.
Lähetetty: 20 Elo 2008, 22:23
Kirjoittaja Sämä
Saintiel kirjoitti:Sillon kun nokialta tuli se "oranssi" 5210? Oisko ollu vai 5510. no kumminki se iskun ja vedenkestävä puhelin menin kauppaan pyysin nähdä puhelimen ja kuulemma kaikki sen puhelimen piti kestää. Kysyin myyjältä että saanko kopauttaa pöydän kulmaan testiks. "anna mennä" ja kiskasin niin paljon ku voimaa riitti. Ei muuten kestäny.
Tuosta puhelimesta uudemmassa mallissa, siis se jossa on symbian 60 käyttis, tekivät kestotestin jossa ajovat autolla sen puhelimen päältä, uittivat maitolasiin yms ja tuntui toimivan ihan hyvin vielä senkin jälkeen vaikka kuoret selvästi halkeilivatkin..
Tahtoo vaan nykyään olla tosiasia se että Nokialla on varaa tehdä huonoja koska on saanut jo oman markkina-asemansa ja melko varmat markkinat. Esim Sony Ericssonilla ei ole varaa tehdä niin paljon huonoja puhelimia kuin Nokialla koska Ericssonilla ei ole varaa menettää asiakkaita. Tottakai jokaiselta merkiltä löytyy huonoja malleja mutta tuntuu että näissä nykypäivän Nokioissa laatu on laskenut huomattavasti. Ainakin kun vertaa ensimmäistä puhelintani (vuoden 1998 Nokia 3110) ja nykyistä (Nokia N72 vm.2007) niin esim. tässä uudemmassa puhelimessa kuoret natisevat ärsyttävästi, kuluvat pienestäkin nirhaisusta toisin kuin tuossa vanhassa 3110:ssa.
Lähetetty: 20 Elo 2008, 23:18
Kirjoittaja mimmix
^
No en mä ny tiiä tekeekö Nokia muka huonompia.
Meidän iskä ajo joskus CR-V:llä Nokiansa yli eikä se edes haljennut.

Eikä kyseistä moloa edes mainostettu kestävänä...
Lähetetty: 20 Elo 2008, 23:38
Kirjoittaja TJT
Sämä kirjoitti: tässä uudemmassa puhelimessa kuoret natisevat ärsyttävästi, kuluvat pienestäkin nirhaisusta toisin kuin tuossa vanhassa 3110:ssa.
Kerron sulle pikku salaisuuden:
Ne 3110:n kuoret on ihan sitä samaa muovia mitä nykyisissäkin luureissa.
Itsellä ollut ko kapula aikanaan myös, eikä se yhtään sen ihmeellisempi ollut kuin nykyisetkään kestävyydeltään.
Ulkoinen antenni murtui juurestaan pienestäkin kolhusta.
Akun kesto ei kummoinen ollut(ellei sitten ostanut sitä "tehoakkua", joka lisäsi kapulan painoa ja paksuutta noin 200%).
Lähetetty: 21 Elo 2008, 16:10
Kirjoittaja Sämä
Täytyy korostaa että omiin kokemuksiin perustuu nuo sanomani. Okei, saattoihan siihen 3110 tulla naarmua mutta tämä n72 on kulunut ihan silmissä ilman sen suurempia vahinkotekijöitä.
Lähetetty: 21 Elo 2008, 18:39
Kirjoittaja A.k.i
meille ei enää muita kapuloita tule sun noita samsungeja kun ovat jo noin perus kestävyydeltäänkin nokialaisia paljon edellä. mulla ollu nyt 3 sungia peräkkäin ja eukolla oli kaks ja otti sitten jonkun nokian oiskohan ollu n70 tai jotain niin tinelissä se on vähän väliä. sano jo parin kuukauden jälkeen et on v*tun viimenen nokian kapula mikä tulee.
Ja meille puhelimet ovat perus käyttö tavaraa jota esim. heitetään pöydille ja muutenkin ottavat kopsuja reippaasti, viimeinen nokian puhelin mikä kesti mulla oli 6000 sarjan puhelimet.