Sivu 1/2

Tasa-arvon nimissä

Lähetetty: 06 Huhti 2008, 17:03
Kirjoittaja Savolainen
http://abcnews.go.com/TheLaw/story?id=4567638&page=1

Ei näin. Samalla Karhun vaatimukset suomessa alas, että pari pissistä pääsisi mukaan. Tosipaikassa sitten lohduttaa helvetisti, että tasa-arvo on toteutunut, kun ei voidakaan toimia niillä resursseilla, mihin on totuttu, koska yksilöissä on heikkouksia.

Lähetetty: 06 Huhti 2008, 17:14
Kirjoittaja maritus
Eikös poliisi/palomies jne akselilla ole aina tietty paikka naisille? Vai olenko ihan väärässä? Ainakin itse haluan että nuo hommat hoitaa ne jotka siinä ovat parhaita, olkoot naisia tai miehiä. Esim. jos kirurgeista puolet pitäisi olla naisiia niin ei mua kauheasti se leikkauspöydällä lohduttaisi, että "kiva kun on nyt nainen tasa-arvon nimissä töissä". Mieluiten se joka on hommassa paras :D

Lähetetty: 06 Huhti 2008, 17:24
Kirjoittaja himOPELi
Kaikella kunnioituksella naisia kohtaan, mutta jos johonkin työtehtävään vaaditaan tiettyjä fyysisiä ominaisuuksia, ei niitä vaatimuksia voida laskea tasa-arvon nimissä. Toki jos ne vaatimukset pystyy täyttämään, ei sukupuolella ole väliä.

Tasa-arvo on hyvä asia, mutta olen silti sen verran vanhanaikainen että minulle on olemassa miesten ja naisten töitä.

Lähetetty: 06 Huhti 2008, 18:06
Kirjoittaja Hensku
Kun olin pelastuslaitoksella polttareita viettelemässä ja sitten hiki päässä loppuunpalaneena ja testejä tehneenä huohotin niin taisi joku heistä mainita ettei Suomessa ole kuin yksi "palonainen".. vai olikohan se niin että Ouluun on tulossa se yks, en muista. Mutta jotenkin edellämainitun tavoin olen itsekin niin vanhanaikainen että on sellaisia fyysisesti raskaita töitä, jotka tosissaan kuuluu vaan miehille. Ja sitten niitä, joissa naiset jyrää koska miehistä ei niihin ole. Eli onhan se tasa-arvo ihan hyvä juttu- muttei nyt sentään ihan joka asiassa.

Lähetetty: 06 Huhti 2008, 18:32
Kirjoittaja Enochian
Aikoinaan ei ainakaan ollut kuin yksi pelastajatutkinnon suorittanut nainen joka työskenteli brankkarina, en tiedä mikä on nykytilanne. Pelastusopisto oli aikoinaan kai ainoa oppilaitos missä naisilla ja miehillä oli täysin sama fyysinen testi.

Kovasti itseänikin on ihmetyttänyt että miksi joihinkin oppilaitoksiin/työpaikkoihin edes järjestetään fyysisiä testejä jos testissä käytetään erilaista arvostelutaulukkoa eri sukupuolille tai jos eri sukupuolten testit ovat erilaisia. Eikö se ole sukupuoleen perustuvaa syrjintää jos mieheltä vaaditaan enemmän kuin naiselta?

Lähetetty: 06 Huhti 2008, 20:32
Kirjoittaja Savolainen
Enochian kirjoitti:Aikoinaan ei ainakaan ollut kuin yksi pelastajatutkinnon suorittanut nainen joka työskenteli brankkarina, en tiedä mikä on nykytilanne.
Jep, Pk-2X, työskenteli ainakin kaksi vuotta sitten tuolla Espoon suunnalla kyseinen nainen. Nykytilanteesta ei ole hajua, mutta veikkaan, että ei paljoa ole ainakaan pelastajanaiset lisääntyneet.

Lähetetty: 06 Huhti 2008, 21:17
Kirjoittaja turbo
Tasa-arvon nimissä sitten naisillekin armeija pakolliseksi. Mut oliko se norjassa vai
missä että hallitus vaati yritysten johtoon lisää naisia tai yritys ajetaan alas :o.
Kyll nää tasa-arvo vaatimukset alkaa mennä jo överiksi :no:

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 08:16
Kirjoittaja Veikka
Savolainen kirjoitti:
Enochian kirjoitti:Aikoinaan ei ainakaan ollut kuin yksi pelastajatutkinnon suorittanut nainen joka työskenteli brankkarina, en tiedä mikä on nykytilanne.
Jep, Pk-2X, työskenteli ainakin kaksi vuotta sitten tuolla Espoon suunnalla kyseinen nainen. Nykytilanteesta ei ole hajua, mutta veikkaan, että ei paljoa ole ainakaan pelastajanaiset lisääntyneet.
Ainakin täällä oli yks naikkonen VPK:oossa, ja muistaakseni oli myös jossakin vaiheessa menossa pelastuslaitoksen leipiin, mutta tarkennan asiaa kun saan siihen varmistuksen.

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 12:52
Kirjoittaja Wannabecalibra
Kuva

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 13:00
Kirjoittaja unique
Mikäs siinä, jos vaatimukset on miehille ja naisille samat niin eipä sillä väliä ole kuka sen työn tekee..

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 13:02
Kirjoittaja maritus
unique kirjoitti:Mikäs siinä, jos vaatimukset on miehille ja naisille samat niin eipä sillä väliä ole kuka sen työn tekee..
Niin sen pitäisikin olla.. Mutta jos naiset saavat helpotuksia niin se ei ole enää hyvä asia :D

Meidän foorumilla ei taida olla feministejä kun kukaan ei ole vielä tullut väittämään vastaan :P

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 13:02
Kirjoittaja ipa
eikös USAn ilmavoimissa ollut joku tasa-arvokiintiö. joka johti siihen että hävittäjiä alkoi tipahdella taisi siinä rytäkässä myös yksi lentotukialus vaurioitua pahasti.
:wink:

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 13:29
Kirjoittaja JaspaJami
Sukupuolikiintiöt on tasa-arvon vastakohta vaikka tasa-arvon nimissä onkin tehty. Tasa-arvoa on se että tehtävään valitaan paras sukupuoleen katsomatta. On toki esim. armeijassakin tehtäviä johon on "pakko" ottaa naisiakin, esim. rauhanturvajoukoissa niitä tarvitaan monissa muslimimaissa. Sota olisi rauhanturvaajia vastaan aikamoinen jos miehet menisi tekemään ruumiintarkastuksia musliminaiselle.

No pistetään pieni kevennys tähän lopuun :D
Kuva

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 14:21
Kirjoittaja AnttiP
Intissä ihmettelimme naisten HUOMATTAVASTI kevyempää kuntotestiä. Samat hommat ja samat kamat niillä on, kuin jätkilläkin.

Vaikka tyttö hiihtäisi 50km aamupalaksi, ei sama 45kg tyttö mene hirveän pitkälle 40kg reppu selässä.

Sukupuolikiintiöt yms. on kyllä NIIIN syvältä. Olkoon mikä tahansa, kunhan on hommaansa paras saatavilla oleva. Ihan oikeasti on miesten ja naisten työt ja syystäkin.

Lähetetty: 07 Huhti 2008, 14:40
Kirjoittaja XciD
Okei..

Jos samassa työssä on naisia ja miehiä, sekä työtehtäviä ei lajitella sukupuolen mukaan vaativiin ja vähemmän vaativiin, niin minulla ei ole mitään sitä vastaan jos kerta homma toimii.

Siinä vaiheessa tätä jannua rupeaa vituttamaan, jos ensin femakot kiljuu tasa-arvon nimissä, ja sitten kun tehdään samaa duunia samalla palkalla, niin se ei ole naiselle sopivaa (fyysisesti tai muuten) ja joku toinen joutuu tekemään sen hänen puolestaan...

Ehkäpä nää palkkaerot on historiallista jäämää siitä että mies tuo leivän pöytään (käy metsästämässä ruokaa ja painii tiikereiden kanssa siinä ohimennen), ja nainen tekee sit siitä soppaa... Ihan rehti työnjako, eipähän tarvii kokkaillessa ainakaan henkeensä riskeerata. Jos muija tois elannon taloon ja saisin shoppailla sen pankkikortilla, niin kyllä mulle sekin kelpais. :lol:

Ei ole kasvatuksesta kiinni, mutta kyllä mulla ainakin on asenne sellainen että on miesten työt, jos ei sitten myös naistenkin työt... Mutta en ikinä ajattele että se olis ehdotonta missään suhteessa.