Sivu 1/1

Autosoitin mökille 12V systeemiin.

Lähetetty: 21 Helmi 2008, 17:41
Kirjoittaja Timotee
Eli mökillä on 12V järjestelmä aurinkopaneleineen. Tällä hetkellä käytössä on muutama valaisin (ruoka-/tiskipöytien päällä), sekä tupakansytytin puhelimien latausta varten. Telkkukin on, mutta siitä katotaan käytännössä uutisia noin puoli tuntia illassa. Tarkoituksena on laittaa normaali autosoitin niinkuin radioksi tupaan.

Sellainen vaan tuli mieleen: Joskus kuulee puhuttavan että jonkun auto ei lähtenyt käyntiin, kun oli soitin jäänyt päälle. Eli onko tällöin kyseessä tilanne että mankkaa kyllä akku jaksaa ruokkia mutta käynnistys haukkaa hetkellisesti niin paljon virtaa että se ei enää onnistu?

Käytössä on pari vanhaa auton akkua. Ei siis loppuun käytettyjä vaan kolmisen vuotta autossa olleita. Akkuja ilmeisesti on erilaisia riippuen siitä, onko tarkoitus antaa tasaista virtaa pitkään vai hetkellisesti paljon. Naapurilla ainakin autosoitin on ajanut asiansa, mutta arveluttaa tuo akun kesto juuri näiden käynnistysongelmien takia, eli imeekö soitin akun kuinka nopeasti tyhjäksi?

Telkku tehontarve on ymmärtääkseni 35W -> 3A joten sitä periaatteessa kattelee 60Ah akulla vajaan 20 tuntia.

Lähetetty: 21 Helmi 2008, 22:17
Kirjoittaja ChiEf
Ainakin meillä mitä oli porukan mökillä aurinkopaneelit+tuuligeneraattori, niin ei mitään ongelmaa autosoittimen kanssa. Oli yleensä koko kesän päällä :o siis oikeesti 24/7 radio, ja ei pienintäkään merkkiä akkujen hyytymisestä.

Lähetetty: 21 Helmi 2008, 23:22
Kirjoittaja Presterin
Eipä kai autossakaan ihan nopeasti akku tyhjene jos sinne radio hiljaisella päälle jää. Virranantokyky, eli se kuinka paljon akku pystyy virtaa antamaan nopeasti, vaihtelee akkujen kesken ja on yleensä käsittääkseni melko suoraan verrannollinen hintaan. Kylmässä starttaaminen tarvii enemmän virtaa, eikä akku pakkasessa niin mielellään halua sitä luovuttaa kuin lämpimässä. Ja sitten varmaan se yleisin syy, huono akku.

Re: Autosoitin mökille 12V systeemiin.

Lähetetty: 23 Helmi 2008, 13:41
Kirjoittaja MJP
Timotee kirjoitti: Eli onko tällöin kyseessä tilanne että mankkaa kyllä akku jaksaa ruokkia mutta käynnistys haukkaa hetkellisesti niin paljon virtaa että se ei enää onnistu?
Juuri näin.