Sivu 1/1

Ei tekniikkakysymyksiä....LUKKO!

Lähetetty: 05 Tammi 2008, 17:07
Kirjoittaja himOPELi
Aivan v*tun hyvä :whack:
Ihan täysin ymmärrän sen, että moderaattoreiden työtä helpottaa kovasti jos keskustelut pistetään suoraan oikealle alueelle, mutta eikö tuota voisi hiukan perustella paremmin/ohjeistaa?
Pidempään foorumilla kahlailleet varmasti osaavat pääosin laittaa uudet viestit oikealle alueelle, mutta uudet kirjoittelijat eivät välttämättä tiedä mihin alueeseen kiperä kysymys kuuluisi. Antaa varmasti hyvän ja positiivisen kuvan foorumista kun uusi aihe lukotetaan alta aikayksikön perustelematta muuten kuin Linkki . Tuon lukotuksen ymmärrän, mutta eikö tuonne "Ei tekniikkakysymyksiä tälle alueelle"-viestiin voisi kirjoittaa jotain muuta kuin "Kiitos"? Vaikka ohjeita minkä tyyppisiä kysymyksiä laitetaan minnekkin, vaikka suoraa copypastea päävalikosta "Moottorit ja voimansiirto
Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista. Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne... Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa."-tyyliin.

Vähästäpä sitä taas ahdistus tuli :lol: :evil:

Lähetetty: 05 Tammi 2008, 18:42
Kirjoittaja telwin
Mielestäni tuolla voisi ihan hyvin olla sähkölaitteille oma topic,nyt niitä käsetteleviä juttuja on niin kori ja sisustus topicissa kuin moottorit ja voimansiirto topicissa.

Lähetetty: 05 Tammi 2008, 19:02
Kirjoittaja Nipe
Ja tämäkin topic siirtyy kohta nettisivupalautteeseen :lollis:

väärä alue :lukko: :lol:

Lähetetty: 05 Tammi 2008, 19:49
Kirjoittaja omega16T
Miksei noita väärin jätettyjä voida poistaa kokonaan ton lukottamisen sijaan? Varmin konsti nostaa myynti-ilmoitusta on jättää yhteystiedot pois tai upata se liian aikaisin. Sen verran tuntuu noita foorumipoliiseja(ei modet) tuolla osioilla pyörivän muistuttelemassa noista säännöistä. Vituttaa vaan lukee noita ilmoja kun niin monessa on sama linkki tonne ohjeisiin :evil: ...toisaalta, eikös tuo yv-nappikin pitäis olla jo riittävä yhteystieto?

Lähetetty: 05 Tammi 2008, 22:10
Kirjoittaja Jarno
Nipe kirjoitti:Ja tämäkin topic siirtyy kohta nettisivupalautteeseen :lollis:

väärä alue :lukko: :lol:
Jep, mutta ei lukkoon kuitenkaan.
Aikani noita viestejä siirtelin oikeisiin alueisiin mutta kun kukaan ei siitä mitään oppinut niin kokeillaan nyt näin.
Tarkoitus oli kirjoittaa jotain parempia ohjeita kun "Kiitos", ehkä jokupäivä...

Lähetetty: 05 Tammi 2008, 22:47
Kirjoittaja himOPELi
Jarno kirjoitti:Aikani noita viestejä siirtelin oikeisiin alueisiin mutta kun kukaan ei siitä mitään oppinut niin kokeillaan nyt näin.
Tarkoitus oli kirjoittaa jotain parempia ohjeita kun "Kiitos", ehkä jokupäivä...
Just tuota tarkoitin, eli ei varmaankaan ole kovin palkitsevaa koko aikaa siirrellä noita viestejä jatkuvasti, mutta tuo ohje "Kiitos" on aika epätäydellinen :lol: . Yhden kerran kun kunnon ohjeen kirjoittaa niin sen jälkeen tuo sama linkittäminen tuo ehkä lisää valoa ihmisten elämään.
Ja juu, olisin kyllä itsekin voinut kirjoittaa alunperin tänne palautteeseen...

Lähetetty: 06 Tammi 2008, 04:28
Kirjoittaja Jarno
Foorumin käyttäjät toki saavat myös itse esittää toiveita käyttöohjeiksi sen käyttämiseksi.
Tähän viestiketjuun saa laittaa toiveita ja esimerkkejä toivomistanne ohjeista.

Lähetetty: 06 Tammi 2008, 10:02
Kirjoittaja Janne M
Mun mielestä yhteystiedoiksi riittäisi omaan profiilin lisätty sähköpostiosoite, joka siis näkyy kirjekuorena tuossa alhaalla. Noin muuten foorumin taso on mielestäni noussut huimasta tässä muutaman vuoden aikana.

Lähetetty: 06 Tammi 2008, 16:03
Kirjoittaja Juzu
Mä oon sitä mieltä että henkilön luetun ymmärtämisessä on silloin pahasti vikaa jos ei osaa topiccia aloittaa oikealle alueelle. Jokainen henkilö joka on saanut peruskoulusta päättötodistuksen pitää osata laittaa aihe oikealle alueelle. Joka ei sitä osaa niin ei kyllä tartte täällä kirjotellakkaan. Alueen kuvauksessa lukee kyllä että mille keskustelulle aihealue on tarkoitettu.

Lähetetty: 12 Tammi 2008, 16:38
Kirjoittaja m.k
^Tuo on kyllä totta. Eniten kuitenkin vituttaa se, kun uusille käyttäjille ihan ensimmäisenä suositellaan hakua. Alkujaan kun itse tänne tulin, niin ainakin minusta tuo haku -toiminto ei ollut kauhean yksinkertainen tai helppokäyttöinen, nyttemmin tuota on kyllä oppinut jotenkuten käyttämään. Siinä ei ole mitään pahaa jos sitten itse kaivaa haulla ne tarkoittamansa linkit esille, mutta veikkaisin että aika paljon voi tulokasta ottaa kupoliin jos on ongelma auton kanssa, ja löytää ensimmäistä kertaa elämässään Opel-harrastajien nettifoorumille. Monella on tuossa vaiheessa todennäköisesti toiveet korkealla, että löytäisi ongelmaansa ratkaisun... Sitten kolme ensimmäistä vastausta on "v*tun ääliö käytä hakua", "tästä oli juttua vuonna 1996 suomi24 -foorumeilla kaiva sieltä esille" ym. paskaa. Ei se kuitenkaan kovin paljoa vaadi vaikka sitten kertoisikin miljoonannen kerran miten kysyjän ongelma ratkaisee, ja jos ei viitsi niin sitten kaivaa haulla vanhan topicin kysyjälle avuksi, ja jos ei kumpikaan kiinnosta niin minusta ei olis liikaa vaadittu että olis kokonaan vastaamatta kysymykseen. Monet tällä foorumilla aktiivisesti pyörivistä kyllä jaksavat uupumatta vastailla samoihin kysymyskiin kerrasta toiseen tai ainakin kaivaa haulla vanhan asiaa käsittelevän topicin esille, mutta valitettavan paljon löytyy niitäkin joilla harvoin on tuolla tekniikkaosiossa muuta sanottavaa kuin että "käytä hakua". Tuolla ei oikeastaan muuta saavuta kuin pahan mielen uudelle tulokkaalle, ja minusta olis ihan kiva että vastaanotto olis suht. koht. positiivinen uusille kasvoille ja että jaksettaisiin hieman ymmärtää ettei sitä heti tajua/osaa sitä hakua käyttää. Siinä vaiheessa kun on parikymmentä viestiä takana ja uudet aloitukset edelleenkin käsittelee aikaisemminkin usein käsiteltyjä ongelmia, niin ehkä vois jo nätisti ehdottaa että kannattaa haullakin kokeilla.

Lähetetty: 12 Tammi 2008, 22:53
Kirjoittaja omega16T
Erittäin hyvin sanottu m.k: lta...esim. itse en löydä vieläkään kaikkea haluamaani tuolla hakutoiminnolla vaikka sitä on muutama vuosi jo tullut käytettyäkin. Jos tosiaan ei jaksa samaa asiaa kirjoitella moneen kertaan niin olis parempi olla kokonaan vastaamatta tai hakis edes ne kysymyksen aiheet linkeiksi valmiiksi.

Lähetetty: 12 Tammi 2008, 23:04
Kirjoittaja telwin
Juu näin on,mutta kuten jo aikaisemmin kirjoitin niin mielestäni tänne voisi perustaa oman osaston noille sähkölaitteille/sähkövioille ne on mielestäni hieman hankala jaotella kuuluuko ne moottoriin vai koriin vai kenties sisustukseen.
Eli oma osasto kaikille lataus,lämmityslaite ym sähkö ongelmille niitä kun näissä uudemmisa opeleissa piisaa.
Jo senkin takia että sähkölaiteet on lisääntynyt sitten 80 luvun alun huomtatavasti.