Sivu 1/4

Calibra C20XE & C20LET -92

Lähetetty: 02 Tammi 2008, 00:08
Kirjoittaja MKr
Muokkaan etusivua hiukan järkevämmäksi koosteeksi.
Katsokaa paremmat kuvat TÄÄLTÄ:
http://kuvaholvi.kuvat.fi/kuvat/

Elikkä tallista löytyy tällä hetkellä kaksi -92vuoden Calibraa, toinen tämän hetken käyttis 16v C20XE koneella ja toinen 4x4 C20LET projekti.


käyttis C20XE
Kuva
Kuva
Kuva


Saksassa tehty 1992 ja uitettu Suomeen joskus 2000-luvun alussa.

Ostin syksyllä 2007 Tampereelta.

Myyjän mukaan tekniikalle oli tehty vähän sitä sun tätä.
(Coscastin laitettua kantta, sääd nokkapyörät, lastu)
Sinänsä kornia että auto tuntui tehokkaalta aiempaan 1.4 bravoon verrattuna ja nopeusmittarin mukaan kiihtyi ihan hyvin sataseen (jälkeen huomasin että mittari valehtelee 20km/h yläkanttiin :roll: )
Ostohetkellä oik. takakaaressa oli pieni reikä ja kuskin puolen etulokaria oli rytätty hiukan.
Kovan autokuumeen alla kaupat tehtiin.

Kotona tarkemmassa syynissä selvisi että etulokarin lisäksi etutolppa oli myös saanut tämmissä osansa.
Lisäksi vähän lisää ruostevauriota :) -(z)-
Pellit:
vas. kaarikotelo
Kuva
oik. takakaari
Kuva
oik. takahelma
Kuva
kuskinlattia
Kuva

2008 alkuvuosi meni aika pitkälti pellien paikkailussa tutun tutun pellisepän/maalarin toimesta, samalla oma aika kului jouhevasti valtion palveluksessa :) .
Syksyllä tj0-risteilyn jälkeen autokin tuli sopivasti maalarilta. Pellien paikkailun lisäksi tehtiin muutamian tuunauksia, takalasin rikkinäinen pyyhin poistettiin, vilkut siirtyivät lokasuojista peileihin, konepellin merkin kuoppa kitattiin umpeen, sivulistat vedettiin korin väriin. Intin ohessa tuli myös hommattua riegerin gtx-etupuskuri. Koska auto oli lähes kokonaan riisuttu ja paikkakohtiakin oli siellä sun täällä, alkup. valkoinen vaihtui punaseen metalliväriin, värin nimeä en muista mutta oli muistaakseni alfa romeon värikartasta ja pienellä suostuttelulla pintaan taisi tulla 5-7 kerrosta lakkaa, täytyy sanoa että melkein kuola valui kun näin etupuskurin ensimmäisen kerran täydessä hohdossa :lol:
Kuva
Kuva
Kuva
http://kuvaholvi.kuvat.fi/kuvat/C20XE/P4110002.JPG
Mutta ei mitään hyvää ettei pahaakin. Maalarilla loppui maali kesken loppusuoralla ja uusi maali oliki inan eri sävyä kuin alkuperäinen, tämä huomattiin vasta kun lokasuojia sovitettiin paikalleen, sävyeroa ei käytännössä huomaa kuin oik. puolen lokasuojan ja oven erosta.
Sisustan puolelle tuli musta kattoverhoilu, hattu sekä aurinkolipat, ratiksi vaihtui simppeliin luisin rattiin, audio puolelle tuli Ex-fiiusta jäänyt lg:n mankka, blaukkarin nelikanavainen vahvistin, mds:n 2-kanavainen vahvisti ja 12" subbari sekä autostudion erillissarja eteen ja taakse 6,5" keskikaiuttimet. Myöhemmin hommasin vielä dtm-version lisämittariston :wink:
Kuva
Kuva
Kuva

Pitkään auto ei kuitenkaan ajossa pysynyt kun paheneva tyhjäkäyntiongelma rupesi vaivaamaan. Samantein päätettiin kaverin kanssa ottaa moottori ja vaihteisto irti tarkempaan syyniin ja maalata konetila auton väriin (kun oli tässä vaiheessa vielä valkoinen). Alakerta ja vaihteisto olivat vielä tikissä, kansi koneistettiin, valtaosa tiivisteistä ja tunnistimista tuli vaihdettua sekä mottorin takainen kolmipäinen vesiletku. Ongelmiakin vastaan tuli, remontin päätteeksi autoa ei saatu kirveelläkään käymään, järjestelmä tuntui muuten toimivan mutta polttoainetta ei suuttimista tullut, viikon auto seisoi paikallisen sähkärin pihassa ennenkuin vika löyty väärästä kampiakselin tunnistimesta, olivat varaosaliikkeessä myyneet C20XEVin tunnistimen, tämä lysti nosti puolella remontin hintaa :evil:
Kuva
Kuva
Omiakin fiboja tuli tehtyä, vähän tämän jälkeen kaverin pihasta ehtoolla kun piti lähteä kotio, startista kone rupes kalkattamaan pahan sävyisesti, syyksi selvisi löysä jakohihna ja pieleen mennyt jako. Jako saatiin takaisin kohdalleen, mutta vahinko oli jo käynyt, kansi uudelleen irti ja imuventtiilit uusiksi. :lollis:
Kuva

Rempan jälkeen kilometrejä on tullut lähemmäs 40tkm ja auto muutamia poikeuksia lukuunottamatta, toiminut hyvin
2009 tuli hollannista m-techiltä tilattua powercap ja vaihdevälilyhennin. Powercap oli pari kuukautta ihan hauska, mutta Ex-fiiun "tehopöntön" pörinöihin kyllästyneenä meteli alkoi ketuttamaan. Lyhennin toimi muuten hyvin mutta ykkönen ei meinannut millään mennä päälle, ajattelin että ilmeisesti vanha laatikko ollut yhteen sopiva lyhentimen kanssa, joten palikat meni myyntiin. (ilmeisesti vaihdeakselissa olisi voinut olla säätömahdollisuus, empä tiennyt sitäkään silloin :roll: )

2010 kevät-talvella auto teki pahimman lakon koskaan, ensin meno loppui sunnuntaiehtoolla Köyliöstä Turkuunpäin moottoritienpäässä kun mittaristo muuttui joulukuusen valohohdoksi ja auto sammui ajosta. Virta-avaimesta ei tapahtunut mitään, eikä sattunut olemaan mitään työkalujakaan mukana joten soitin suosiolla ukon hätiin. Auto hinattiin pimeässä räntäsateessa takaisin Köyliöön. Kotona totesin akun olevan lähes tyhjä, annettiin hetki apuvirtaa ja auto lähti käyntiin ja kaikki toimi normaalisti. Akku oli vaihdettu koneremontin yhteydessä joten vika oli jossain laturin suunnalla. Paikallinen sähkäri puuhasteli taas viikon auton kimpussa, vaihdettiin laturiin hiilet, siivapyörä ja hihna kun hihna oli näyttänyt luistavan, tämän jälkeen kaikki näytti pelittävän. Tuli kevät, huhti-toukokuussa auto teki saman topin risteykseen keskelle turkua neljän ruuhkaan. Auto työntäen yli risteyksen lähimpään parkkiruutuun (voitte kuvitella vitutuksen määrän..). Onneksi paikalle sattui ystävällinen ooppelisti jonka avustuksella akkuun saatiin hiukan virtaa ja matka jatkui, muutama sata metriä, kunnes alkoi hervoton nykiminen pätkiminen, onneksi vihreät paloi risteyksissä ja sain korkeilla kierroksilla ajettua auton kämpille, missä auto sammui samantein ruutuun. Viikon koulun ohessa tutkailin laturia ja akkua, laturi latasi kylmällä koneella mutta koneen lämmetessä latausjännite laski 10 volttiin. Vika lopulta korjaantui jännitteentasaajan vaihdolla.

Laturiongelmien jälkeen autokuume alkoi jälleen vaikuttamaan. Kesä meni tienatessa ja tehokkaampia kippoja katsellessa. Budjetti oli silti hieman ongelmana ja toisaalta harmitti kun calibraan oli laittanut kohtuuttomasti rahaa kiinni. Nettiautoa selaillessa marraskuussa iski kuningasajatus tekniikan vaihdosta. Kokkolasta kiikutettiin kaverin kanssa potkittu ja viillelty neliveto turbocalibra tallille. Pienen purkamisen jälkeen turbocallu osoittautui pelleiltään ehjäksi uudenkaupungin tekeleeksi. Kaverin pienestä painostuksesta ajatukset tekniikan vaihdosta unohdettiin ja uusi projekti astui kuvaan.

Viimeisen vuoden auto on pelittänyt hyvin, viime vuoden katsastukseen tuli vaihdeltua etupään puslia ja taakse jarrut. Kuukausi takaperin jälleen meni nätisti läpi leimaan :)
Vielä muutamia edelliskesäsiä kuvia:
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva


Projekti C20LET

Tulee jossain vaiheessa juttua/kuvia.

Lähetetty: 02 Tammi 2008, 11:00
Kirjoittaja J.Virtanen
Itse laittaisin ne tulpat niinkuin ne alunperin on, eli uutta tulppaa.

Äänieristyksestä sen verran että kaivele ne vanhat bitumit pois jos kerran lähtee helposti ja sen jälkeen raakasti vaan koko lattia ja ovien ja muutenkin korin sisäpinnat vaan vähintään 4mm bitumia
Jos kerran alkaa äänieristään niin tekee sen kunnolla.

Mun mielestä on vaan äänieristykseltään kahdenlaisia autoja, ralliautot missä äänieristykset on minimaaliset, ja sitten on ne tavalliset autot missä "pitäisi" olla jo tehtaalta eristykset samaa luokkaa kuin esim Maserateissa on. Eli helvetin hiljaisia sisällä.... :D

Lähetetty: 02 Tammi 2008, 13:58
Kirjoittaja Omenalimu
Hienot kesävanteet sulla tuossa Calibrassa. NAM :D

Lähetetty: 02 Tammi 2008, 22:39
Kirjoittaja ?!
tohon tyhjäkäyntiin voi myös vaikuttaa ne vaihdetut nokka akselit...

Lähetetty: 03 Tammi 2008, 01:51
Kirjoittaja MKr
Tänään tuli karvittuu hieman ruosteita...
oikee takalokari kolmesta kohtaa puhki, entinen omistaja korjannut kilolla kittiä :lol:
samaten suurinosa oikeen puolen puskurin korvasta jäi aikasemmin käteen...myös lokarin takaosasta paistaa päivänvalo ku aukasee takaluukun..
Pitänee huomenna laittaa hiukan kuvaa mikäli muistan ottaa kameran mukaan.
Itse laittaisin ne tulpat niinkuin ne alunperin on, eli uutta tulppaa.

Äänieristyksestä sen verran että kaivele ne vanhat bitumit pois jos kerran lähtee helposti ja sen jälkeen raakasti vaan koko lattia ja ovien ja muutenkin korin sisäpinnat vaan vähintään 4mm bitumia
Jos kerran alkaa äänieristään niin tekee sen kunnolla.
Juu aikani nypittyä märkää bitumia, koputtelin loputki bitumit lattioista puukolla ja vasaralla ja viimeistelin laikalla. :)
motonetistä tuli tuotua 4mm bitumia pari levyä ja purkki noiskilleriä alkajaisiks.
ovissa näyttäs jo olevan parin millin bitumia, eikä ainakaan näkyvää ruostetta, joten ne taitaa jäädä toistaseks rauhaan.
Taidan kanssa päätyä tulppiin, kaipa se pohja sitte taas kestää toisetki kymmenen vuotta kun sen vaan huolellisesti tekee -(z)- :D
tohon tyhjäkäyntiin voi myös vaikuttaa ne vaihdetut nokka akselit
hmm, tiedä sitte. Voi tosin olla että se itsetyöstetty kaasuläpän väliaikanen patenttitiiviste päästää edelleenkin vähän ilmaa läpi :D
Risteykseen tultaessa ku lyö kytkimen pohjaan, kierrokset putoo normaalisti, mutta sitte käy kerran jossain reilussa parissa tonnissa ja putoo uudelleen. Muuten tyhjäkäynnillä heijaus on toisaikasta, lämmöillä ei oo merkitystä ja muuten kierroksilla naukuu komiasti.
Hienot kesävanteet sulla tuossa Calibrassa. NAM
...Kyllä ne tuuman isommatkin sais olla :lollis:

Lähetetty: 14 Huhti 2008, 18:08
Kirjoittaja MKr
Päivitetääs tämänkin kärryn tilannetta pikkasen.
Elikkä ooppeli löysi lopultakin tiensä maalarin hoiviin.
Intin takia itellä ei aika riittäny takakaarien paikkaamiseen, joten se jäi sitte maalarin ongelmaks.
Väriksi tuli valkattua muistaakseni joku alfan metallipunanen.
Calibran originaali kuosiin tulee sen verran muutosta että opeliksimerkki keulalta kittautu umpeen ja vilkut siirty peileihin.
Pohjan kohtaloks tuli uudet tulpat ruottinmaalta. ei viitti hitsata reikii umpeen ja ottaa riskii et pohja lainehtii uudestaan puolen vuoden pääst :D
Myös tulevat vanteet tuli bongattua netistä, mutta saapi nähä jääkö värjäyksen jälkeen budjettia uusiin vanteisiin..

Lähetetty: 08 Loka 2008, 21:21
Kirjoittaja MKr
Intti loppu.
Auto uudessa maalissa, lopputulos paria "kauneusvirhettä" lukuunottamatta hyvä :wink:
Koitan saada kuvia jossain välis aikaseks.
myös sisusta muuttu uuden mustan kattoverhoilun myötä huomattavasti uudemmannäköseks :D
Tällä hetkellä suurinosa apulaitteista purettu ja kone nousee lähipäivinä keulalta.
Sen verran ainaki tuli jo todettua että koneessa on vakio nokkapyörät, vaikka myyjä väitti että säädettävät löytyy ja säädetty on. Noh koneessahan piti olla myös kossun kansi, vaikka kolben vaikuttas olevan.
Jokatapaukses kansi menee hoonattavaks, venttiilit hiotaan, kunnosta riippuen männänrenkaat, laakerit...kattoo nyt.
Niitä säädettäviä nokkapyöriä tossa vähä mietin, hollannist n.250e, aattelin muutakin palikkaa tilata samalla.
Elikkä paljonko pelkällä oikeella ajotuksella mahtas saada tehoa?
Nokkia en taida viitti hioa kun ei tie paljonko mahtaa päästöt muuttua...

Lähetetty: 08 Loka 2008, 21:32
Kirjoittaja MKr
Kuva
Kuva
Haa! sain kuin sainkin kuvia tänne! :lol:
Vakiopuskuri tuli myös uuteen väriin eli ku riegeri rupee tympii niin auton saa neutraalimmaks.

Lähetetty: 21 Loka 2008, 10:41
Kirjoittaja MKr
Kuva Kuva Kuva Kuva

Eipä koneen irrotus osottautunu turhaks.
Homman tarkotuksena oli lähinnä selvittää mitä kaikkee koneelle on tehty/miks se käy huonosti ja lisäks samalla olis vielä tarkotus maalata konetila.
Vikaa löyty:
Imusarjan mutterit oli ihan löysässä ja tiiviste märkä.
Venttiilin kumit vuotaa.
kampiakselin asentotunnistimen (tai mikälie haistelija) johto hapertunu.
lisäks tuli ite hölmöiltyy toisen nokkapyörän kanssa ku ohjuritappi väänty ja teki lohkeeman nokkakepin päähän :whack:
Positiivista näyttäs olevan et joku olis joskus hoonauttanu alakerran, vastaavanlaiset uurteet jokasessa sylinterissä.

...tuolta parempia kuvia:http://s461.photobucket.com/albums/qq340/ROADSTER888/

Re: Calibra C20XE -92

Lähetetty: 03 Marras 2008, 20:57
Kirjoittaja MKr
Kuva

konetila tuli vedettyy uuteen väriin, kannen pitäs kans tulla tällä viikolla

Re: Calibra C20XE -92

Lähetetty: 04 Marras 2008, 21:31
Kirjoittaja datzka
Perus siisti callu. Ei kannata aina välttämättä ottaa noita puheita kahdesta sadasta hepasta tosissaan, veikkaan ettei sitä tässäkään yksilössä ole, se kuitenkin vaatii jo suhteellisen paljon muutoksia moottoriin ja sillon kyllä pitäs olla jo imusarjakin ihan joku muu kuin vakio.

Meillä on f-ryhmän kadetti, jossa kyseinen motti. Autoon tuli uusi moottori kesällä, uudet männät, n+ nokat, säädettävät nokkapyörät, pakoputkisto, powercap + filsu, "lastu", joka ohjelmoitiin täysin auton mukaan, eli auto oli useamman tunnin penkissä missä säädettiin karttoja kohdillee ja kartat olivat jo valmiiksi about kyseisille osille tarkoitettu. Lopputulos oli 170hp ja reilusti laajentunut vääntö&tehokäyrä. Noi on siis ns. n-luokan perusvirit, meidänkin moottorin alkuperäinen aihio oli siviiliautosta ja "piti" olla 180hp ;)

Mutta sitä en epäile etteikö kyseinen pirssi olisi vakiota pirteämpi, hauskuttaa vaan aina kun merkistä riippumatta on yleensä aina se 200hp ja dynolapuista ei ole tietoakaan.. Nämä lukemat yleensä juuri myyjän suusta :)

Re: Calibra C20XE -92

Lähetetty: 05 Marras 2008, 14:48
Kirjoittaja MKr
Joo kyllähän se jo kaupanteon yhteydessä hiukan hymyilytti ku puhuttiin 200hepasta. Koeajossa auto kuitenkin vaikutti positiivisesti erilaiselta mitä muut ajamani XE-calibrat. Koneen aukasemisen jälkeen totuutena oli kuitenkin vakiot nokat ja pyörät. Boksi pitäs vielä aukasta ja kattoo löytyykös sieltä se mainostettu lastu :)

No jokatapauksessa kansi ja venttiilit on nyt käyty läpitte. Seuraavaks alkaa kasaaminen, nokat aattelin hienosäätää josko alkuperäsii pyörii pystys sen verran viilaan. Hollannist tuli tilattuu uudenmallinen powercap ja vaihdevälinlyhennin. Lisäks putkisto menee todennäkösest pakosarjaa myöten uusiks. Kaipa se sitte dynoonkin pitää viedä.

Re: Calibra C20XE -92

Lähetetty: 06 Marras 2008, 23:25
Kirjoittaja AksuPaksu
Ihan siistin värinen. Ei ole kovin montaa tuon väristä tullut vastaan. Yks nelikko calibra oli aikasemmin imatralla aika saman sävynen mitä kuvista nyt voi sanoa...

Jos tuo ei ole ihan mahottomasti ajettu, niin saattaahan siellä olla vielä tehtaankin hoonausjälet sylintereissä. Nokkia minä en kyllä lähtisi hiotuttmaan ihan ensimmäisenä. Varmasti saat samat tulokset nokkien ajotuksilla, jonka voi sitten tarvittaessa päästöongelmien takia palauttaa katsastukseen.

Muutama ajatus iteltä tuosta moottorista

Se on kyllä jännä tuossa c20xe koneessa, et voi olla "ihan kunnossa", mutta silti ei ole voimaa niinkun pitäisi. Itsellä ollut 2 kyseisellä moottorilla olevaa opelia ja niissä tuli havaittua seuraavaa:
-93 mallin calibrassa oli kyllä ihan hyvin tehoa kovilla kierroksilla, mutta pienillä alle 2000 kierroksilla ei mennyt mihinkään. Autoon ei ollut tehty mitään muutoksia. Asensin sitten Powercapin joka antoi pertuntuma hevosia kyllä kun äänet oli "vähä" räyheet vapaavirtaaussuodattimen kanssa.

91 mallin 2000 vectrassa oli sitten ostettaessa uudelleen ajotetut nokat. Ne oli koneistamolla laitettu vaan "Perussäätöön" mikä on kuulemma havaittu toimivaksi katukäytössä. No joo se oli sitten 20ne mooottori tyylinen ajettava, piti vaihtaa ennen siinä 5t rpm kohdalla kun alkoi puutumaan. Vääntöä tuntui kyllä olevan ihan kiitettävästi mutta huipputeho oli jotenkin kadoksissa.
Tein kansiremontin, ja nokat oli senjälkeen vakioajotuksissa. Auto toimi sillon juuri samoin kuin calibrakin aikoinaan. Sitten tuli joku outo vika, ja rupesi kuluttamaan enemmän ja pölläytteli mustaa kun sitä poletti, mutta jostain syystä auto tuntui kulkevan vaan paremmin. Tiedä sitten kävikö aikasemmin vaan vähän laihalla, ja jostain syystä rupesi käymään rikkaammalla.

Mutta silti hyvinä että huonoina päivinä tuo moottori tuntui kyllä ihan "tehokkaalta" ollakseen vain 150hv. Nykyinen x25xe moottori on kyllä vääntävä, mutta ei ollenkaan niin "eloisa" kuin punakantinen.

Re: Calibra C20XE -92

Lähetetty: 07 Marras 2008, 00:21
Kirjoittaja MKr
Jos tuo ei ole ihan mahottomasti ajettu, niin saattaahan siellä olla vielä tehtaankin hoonausjälet sylintereissä.
Mittarissa noin 218tkm, saksasta uitettu -03, joten kilometrejä voi löytyy enemmänkin.
Tosin kannenhoonaaja oli sitä mieltä että kanttakin olisi joku jo aiemmin työstänyt ja yläkuolonkohta sylintereissä on ihan tasainen.
-93 mallin calibrassa oli kyllä ihan hyvin tehoa kovilla kierroksilla, mutta pienillä alle 2000 kierroksilla ei mennyt mihinkään.
Tuli muuten mieleen että tossa eri osia tilaillessa tulee usein esiin että XE:stä olis kahta eri mallia, et 92- vuodesta ylöspäin olis jotain eroo vanhempiin XE:hin. Voi kyl olla et myyjät on sekottanu XEV:hen, sain nimittäin mm. apulaitteihin moniurahihnan, vaikka mun koneessa on kaks kiilahihnaa.
Sitten tuli joku outo vika, ja rupesi kuluttamaan enemmän ja pölläytteli mustaa kun sitä poletti, mutta jostain syystä auto tuntui kulkevan vaan paremmin. Tiedä sitten kävikö aikasemmin vaan vähän laihalla, ja jostain syystä rupesi käymään rikkaammalla.

Mutta silti hyvinä että huonoina päivinä tuo moottori tuntui kyllä ihan "tehokkaalta" ollakseen vain 150hv.
Henkimaailman kone :worship:

Re: Calibra C20XE -92

Lähetetty: 07 Marras 2008, 00:35
Kirjoittaja omega16T
MKr kirjoitti: Tuli muuten mieleen että tossa eri osia tilaillessa tulee usein esiin että XE:stä olis kahta eri mallia, et 92- vuodesta ylöspäin olis jotain eroo vanhempiin XE:hin. Voi kyl olla et myyjät on sekottanu XEV:hen, sain nimittäin mm. apulaitteihin moniurahihnan, vaikka mun koneessa on kaks kiilahihnaa.

Niissä muuttuu jakopää ja suorasytkä jakajan tilalle yms. eli tuskin on sotkenut xev:hen. Muuttuu jossakin kohtaa moottoreiden sarjanumeroissa nuo jutut.

Noista xe-koneiden erilaisista ajettavuuksista ja eri tehoista sen verran että ilmeisesti nuo joidenkin vakiokoneiden suuremmat tehot johtuu ilmeisesti siitä kuinka pakosarja on sattunut tehtaalla syntymään. Tallikaveri (Ville) tuon asian huomasi kun noita muutaman on pilkkonut että niissä on aika paljonkin eroa työn jäljessä. itekkin sit noita vertailin ja tosiaan osassa on ne sisukset sieltä 4-2:een kohdalta kollektoreista tehty tosi hyvin ja toisissa sarjoissa taas ihan päin persettä eli täysin viimeistelemättä. Osittain jopa sillein että virtaukset ja toiminta häiriintyy varmasti. Myös siinä 2-1:een kohdassa on eroja laadussa.
Kokemusten mukaan näyttäis vähän siltä että pakosarja näyttelee aika isoa roolia tuossa xe:ssä. Esim. pelkällä pulssisarjalla oikeilla mitoilla ja oikeanmallisella kollektorilla tuo Villen mantan kone räyhäsi tosi hienosti vaikka muuten oli vakio. Omassakin autossa sarjan muutokset huomasi koneen käytöksessä selvästi. Yhden sarjan tein sitten joskus pikkuisen eri tavalla ja kone tuntui aika puhdittomalta sen jälkeen. No, tulipahan kokeiltua :lol: