Sivu 1/1

Lähetetty: 24 Maalis 2003, 16:09
Kirjoittaja kakspuolikasvectra
Oli aika hyvän näköinen piili noilla vanteilla, itse olen kanssa ajatellut pistää 18" alle.
Tuo et vähän mietityttää, olisiko tuo 40et ihan ok jos vanteet ovat 8" leveet, ja jos pistäisi nuo 225/40 renkaat. Jos kokemuksia niin kertokaa.

Lähetetty: 24 Maalis 2003, 19:21
Kirjoittaja MikkoV
Veikkaisinpa omien kokemuksien perusteella ettei mahdu. Itsellä on 17x7.5" ja ET35 vanteet 225/45 renkailla, ja niiden kanssa joutui tekemään peltitöitä että mahtui, ja silti on pirun ahdas.

Tuossa tapauksessa kun vanne on ~13mm leveämpi, niin siitä tulee ~6mm leveämpi puolelleen. Ja siitä kun vielä vähennetään tuo suurempi offset päästään ~1mm ulompana olevaan vanteeseen. Eli vaikkaisinpa että ilman madallusta se siellä mahtuu jotenkin olemaan ilman isompaa kuormaa, mutta muuten ei.

Lähetetty: 24 Maalis 2003, 19:52
Kirjoittaja Ooppelimies
On 2003-03-24 19:21, MikkoV wrote:
Veikkaisinpa omien kokemuksien perusteella ettei mahdu. Itsellä on 17x7.5" ja ET35 vanteet 225/45 renkailla, ja niiden kanssa joutui tekemään peltitöitä että mahtui, ja silti on pirun ahdas.
Omat kokemukset, 17x7½ ja ET35, rengas 225/45. Alustaa madallettu 40mm. Auto digeli farkku. Mitään ei tarvinnut aluksi tehdä, eli eivät ottaneet mihinkään kiinni. Nyt kun madallusjouset ovat olleet paikallaan vajaan vuoden, niin keula on painunut lisää alaspäin (väärät jouset?). Eli nyt jouduin koplaamaan noita sisälokareita edestä. Mitään muuta ei ole tarvinnut tehdä. Liekö sitten dieselissä/farkussa erilaiset pyöräkotelot???

EDIT: Kirjootus hääriö

_________________


<font size=-1>[ This Message was edited by: Ooppelimies on 2003-03-24 19:53 ]</font>

Lähetetty: 24 Maalis 2003, 21:15
Kirjoittaja kakspuolikasvectra
Moro,
Joo, kyllä minä luulen että otan riskin ja lyön alle kumminkin ne 18" ja katotaan sitten kuinka paljon mennään lokarien puolelle.
Kyllä tuossa yhdessä viestissä joku oli pistänyt alle 18" ja hyvin kuulemma mahtui!

Lähetetty: 24 Maalis 2003, 22:04
Kirjoittaja G T S
Joo hyvinhän ne mahtuu alle. Itse oon hankkimasssa KW:n säädettävää alustaa ja vieläkin mahtuu. Toi rengas- ja vannekoko on ihan ok (mulla sama setti) ja ET vaan väliltä 40-49. Niin ja auto on orkkis sport alustalla.