Sivu 1/1
Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 06 Maalis 2007, 21:30
Kirjoittaja Dinkke
Tarkoitus olisi saada vedettyä supparille ja vahvistimelle johdot ronttiin jotenkin fiksusti muuten kuin lattia mattojen alta, eli mistä niitä kannattaisi alkaa vetelemään kun kyseessä on opel calibra.
Itse ajattelin jos johonkin ovien "lattia" listojen alle niitä alkaisi piilottelemaan mutta kokemusta ei juurikaan hommasta ole, jonka varmaan huomaa jo otsikostakin

ja jos joku viittisi laittaa vähän niinkuin _perusteellisia_ neuvoja millä niitä listoja kannattaisi alkaa irrottelemaan ja sitten miten niitä sitten saa siihen takasin kun ne on kerran otettu irti

kiitos jo etukäteen!

Lähetetty: 06 Maalis 2007, 22:44
Kirjoittaja Putikka
Sinnehän ne on tapana tyrkätä kynnyslistojen alle piiloon. Ne listat on vissiin kiinni samaan tapaan kuin Vectroissa, eli lähdet varovasti repimään niitä suoraan ylöspäin. Tuossa kannattaa olla varovainen ettei ne muoviset kiinnikkeet rikkoudu. Takaisin paikalleen ne saa ihan painamalla.
Lähetetty: 07 Maalis 2007, 10:10
Kirjoittaja Calibra83
Pistä virtajohto kuskinpuolelta kynnyslistan sisässä kulkeen ja rca:t vänkärinpuolelta. Kynnyslistat on ruuveilla kiinni...
Kiitoksia vastauksista!
Lähetetty: 07 Maalis 2007, 11:13
Kirjoittaja Dinkke
Juu kiitos paljon vastauksista, pitää sitten vaan lähteä ronaamaan mistä niitä piuhoja laittelee

Re: Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 13 Joulu 2011, 11:53
Kirjoittaja Rammstein
Täällä kanssa yksi calibran omistaja neuvoja vailla. Onko calibrassa mitään läpivientiä 35 kaapelille, että saan vahvistimelle vedettyä virrat?
Kun ei viitsisi ihan reikää vielä ruveta poraamaan...

Re: Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 13 Joulu 2011, 17:58
Kirjoittaja Rizla^^
Naapurin calikkaan laiteltiin 35mm2 OFC kaapelia menevään konttiin ja jossain siellä oli paikka mistä saatiin virtajohto muistaakseni vänkärin puolelle, siitä kynnyskotelon alla peräluukkuun ja listat takas. RCA vietiin sit kuskin puolelta. vai olikohan toisinpäin? Mutta jommassa kummassa laidassa oli läpivienti josta saatiin 35 kaapeli menemään aika kivuttomasti..
Re: Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 13 Joulu 2011, 19:56
Kirjoittaja Timba
Apumiehenpuolelta löytyi itsellä valmis läpivienti. Samasta taisi mennä lämppärinjohto.
Re: Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 13 Joulu 2011, 22:06
Kirjoittaja Rammstein
Joo melko hyvinhän täällä niitä vinkkejä tuli...
Nyt on vaan sellainen pulma, että pitäisi maadoitus keksiä tuolta takakontista vahvarille. Kellään mitään ideoita?

Re: Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 13 Joulu 2011, 22:13
Kirjoittaja Timba
Mulla oli takapenkin tai jostain selkänojan paikkeilta otettu maadoitus. Hyvin toimi

Re: Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 13 Joulu 2011, 22:25
Kirjoittaja Rammstein
Okei, no ei kai se auta kuin mennä metsästämään joku paikka sieltä...

Re: Supparin ja vahvistimen johtojen vetäminen ? [opel calibra]
Lähetetty: 13 Joulu 2011, 23:30
Kirjoittaja ChiEf
Takapenkin tai turvavyön kiinnityspultin alle taikka varapyörän kiinnityspulttiin on noita tullut maadoitettua.