Sivu 1/1

Uuden soittimen kytkentä B Omppuun?

Lähetetty: 04 Tammi 2007, 21:54
Kirjoittaja HMS77
Ihan tulevaisuutta ajatellen kyselen, kunhan Pinohiireltä nyt tulis se eka USB-soitin..
Että meneekö uuden soittimen, (Pioneer) ISO-liitäntä suoraan Omegan omaan ISO-liittimeen ilman sen kummempia kikkailuja?
Entäs kestääkö auton oma johdotus 2-kanavaista Jensenin vahvaria ja 12" subbaria vai meneekö tuossa vaiheessa piuhapeliksi?
Noista vahvarin ja subin tehoista en ole varma, pitää tarkistaa, ei muistaakseni kuitenkaan kovin suuritehosia vehkeitä.

Lähetetty: 05 Tammi 2007, 08:01
Kirjoittaja Johnny Rageous
No ainakin monessa soittimessa pitää vaihtaa virtajohdot (pun. & kelt.) keskenään, että toimii oikein. Eli jos lakkaa keskuslukko pelaamasta tai vastaavaa, niin pitää vaihtaa. Uudemmissa soittimissa on liittimetkin tuota varten. Ja haulla löytyy aiheesta rutkasti..

Lähetetty: 05 Tammi 2007, 18:02
Kirjoittaja Speitan
Sitten jos haluaa kuunnella musiikkia parkissa ilman että tarttee pitää virtoja päällä niin pistetään keltainen ja punainen samaan. Tällöin soitin pitää erikseen sammuttaa ja laittaa päälle. Itselläni ollut aina tuolla jälkimmäisellä tavalla joka minusta paras.

Lähetetty: 06 Tammi 2007, 09:51
Kirjoittaja Johnny Rageous
Eihän omegassa tarvii virtoja päällä pitää? Onhan siinä virtalukossa radioasento.

Lähetetty: 06 Tammi 2007, 14:03
Kirjoittaja kondaa
Kun tuo Fotse sanoi että punainen ja keltainen kytketään samaan, niin kumpaan ne kytketään? keltaisen vai punaisen paikalle?