Sivu 1/3

omega mv6:sta-5.7

Lähetetty: 17 Marras 2006, 21:18
Kirjoittaja samppa H
oisko jollain kokemuksia tietoa toiveita tehdä omega mv6:sta v8 5.7 koneella oleva versio,
onko kyseisiä autoja 5.7 omegoita rekisteröity suomeen? tossa :williamin:kanssa mietittiin oisko kyseinen muutos mahdollinen suomessa. :roll:

Lähetetty: 18 Marras 2006, 00:28
Kirjoittaja TJT
Tällä hetkellä taitaa olla ainut toivo pistää poikkeuslupa-anomus AKE:een ja keksiä hyvät perustelut,miksi iskutilavuus pitäisi saada lähestulkoon tuplattua mallisarjan tehokkaimpaan nähden...

Lähetetty: 19 Marras 2006, 17:49
Kirjoittaja Ari-S
kasi ois aika messevä, mut voi olla AKE:n poijjaat eri mieltä..

Lähetetty: 20 Marras 2006, 18:36
Kirjoittaja MV6_95
hmmm, olis yks 5,7 tallin nurkassa ylimääräsenä...

Lähetetty: 20 Marras 2006, 18:54
Kirjoittaja Regno
Siis jotain tän näköistä?
Kuva

Lähetetty: 21 Marras 2006, 00:22
Kirjoittaja Jones-
:P oon ite kans miettiny samaa, että onko noita v8 omegoita suomessa yhtään :-?

Lähetetty: 21 Marras 2006, 14:17
Kirjoittaja @Heikkinen
Jostain muistan lukeneeni että kyseistä autoa ei tullut myyntiin lämpö ongelmien takia.
Googlettamalla taisin joskus siitä jutun löytää...

Antti

Lähetetty: 21 Marras 2006, 15:36
Kirjoittaja turbo
Eivät myöskään laittaneet V8 B-omppuun siksi että uusi omega esitellään 2003? :o

Eipä ole näkyny :no:

Lähetetty: 21 Marras 2006, 16:07
Kirjoittaja Ville
Tsekatkaapas vaikka searchilla tai googlella toi norjan poiken omega by rats, remmiahdettu v8-omppu :lol:

Lähetetty: 21 Marras 2006, 19:35
Kirjoittaja Tuomas
@Heikkinen kirjoitti:Jostain muistan lukeneeni että kyseistä autoa ei tullut myyntiin lämpö ongelmien takia.
Kyllä lämpöongelmat pystyttäiisin aivan varmasti ratkaisemaan, tekosyitä ne on jos sellaisia on joku esittänyt. Todennäköisemmin ovat vaan laskeneetettei niitä myytäisi niin merkittävästi että niitä kannattaisi tehdä.

Lähetetty: 21 Marras 2006, 21:45
Kirjoittaja Regno
Omegaa testattiin cadillacin northstar koneella, jossa esiintyi 7-8 pytyissä huonosta vedenkierrosta johtuvia lämpöongelmia. Omegaa testattiin myös letukan LS1:llä, jollaisena se oli hyvin lähellä pääsyä markkinoille, mutta projekti lopettiin kalkkiviivoilla.
Syyt olivat luultavasti, ettei haluttu ottaa riskiä mahdollisesta myynti flopista ja imagosta "vanhanaikaisesta" tekniikasta vs. kotimarkkinoiden kilpailijat.

Lähetetty: 22 Marras 2006, 17:25
Kirjoittaja ata
Ja Australiassa myytiin vuosikaudet Omega B:hen perustuvaa Holden VT Commodorea ja sen seuraajia VX ja VY-Commodoreja, johon sai koneeksi mm. Chevyn LS1 V8:n. Toki Aussit olivat Omegan platformia muokanneet paljon ja VX ja etenkin VY olivat faceliftejä jotka veivät ulkonäköäkin vähän enemmän eri suuntaan, mutta etenkin VT näyttääkin hyvin pitkälle Omega B:ltä vaikka peltiosat eivät ihan suoraan kuulemma sovikaan päikseen. Noita on tuotu yksityisesti ja myös pikkufirmojen toimesta myös Englantiin useita kappaleita.

Lähetetty: 22 Marras 2006, 17:42
Kirjoittaja Regno
Tässä on ilmeisesti myös koe 5.7L omegassa. Näyttäis aika valmiilta.
Kuva

Lähetetty: 22 Marras 2006, 19:02
Kirjoittaja ata
Tällaista dataa löytyy myös Opel Model Range CD-ROM:ilta:

Omega B 2000 V8*

Model:
Type, style: Omega B 2000 V8
Model year: 2000 -

Engine:
Engine variants: 5.7 liter V8
Type of combustion: gasoline
No. of cylinders/arrangement: 8/V
Cylinder head/engine block: light alloy/light alloy
Displacement cm³: 5666
Bore x stroke mm: 99 x 92
Output kW (h.p.)/rpm: 228 (310)/-
Max. torque Nm/rpm: 450/-
Valve timing: o.h.v., cam shaft, push rods, hydraulic valve adjustment, toothed belt
Lubrication: oil pressure circulating lubrication, full-flow oil filter
Fuel mixing: indirect, sequential fuel injection
Pollution control: 3 way catalytic converter with lambda probe
Cooling system: frost-proof overpressure liquid cooling
Ignition system/voltage: electronic, battery/12 V/- Ah

Power transmission:
Clutch, type: hydraulically actuated single plate dry clutch
Transmission, type, gears: -
Automatic, type, gears: hydraulic torque converter and automatic four speed planetary gear system, overdrive
Gearshift: stick shift
Drive, type: rear wheel drive, elastically suspended differential

Body/chassis:
Body: -
Equipment variants: -
Body/chassis design: computer calculated, integral all steel chassis with 5 seats,
Safety: full size airbag / side airbags for driver and passenger, pyrotechnic seat belt tighteners, traction control TC plus, double steel tube reinforcements in the side doors
Front wheel suspension: independent suspension with McPherson struts
Front wheel suspension/damping: coil springs, gas pressure shock absorbers, oscillating stabilizer
Rear wheel suspension: triangulated control arm independent suspension, multi-axle sub-frame mounting
Rear wheel suspension/damping: mini-block springs, gas pressure shock-absorbers, stabilizer
Wheels, type: -
Tires, size: -

Steering/brakes:
Steering, type: recirculating ball steering, Servotronic steering
Foot brake: hydraulic dual circuit brakes with tandem brake booster, ABS
Front brakes: internally ventilated floating caliper disc brakes
Rear brakes: solid fixed caliper disc brakes
Hand brake: mechanical on separate rear drum

Dimensions/weight/performance/prices:
Length/width/height mm: -
Wheelbase mm: -
Track width front/rear mm: -
Empty weight kg: -
Payload kg: -
Tank capacity l: 75
Consumption l/100 km: -
Top speed km/h: -
Base prices DM: -

*Preliminary data, as of September 1999

Ja pari kuvaakin autosta löytyy, tosin ulkokuvia, joissa suurimpana erona normaaliin etuvalot jotka ulottuvat puskuriin saakka ja pidennetty akseliväli farkussa. Muutenhan tuo näyttää Omega B2:lta.

Eli kyllähän tuon markkinoilletulo on aika pitkälle ollut suunniteltu, monessa paikkaa on dokumentoitukin. Viime hetkellä on sitten projektilta vedetty töpseli seinästä.

Kaikki esitteet ja huolto-ohjeetkin oli jo ehditty tehdä, esitteetkin oli jo painettu. Syksyllä 1999 on vielä täyttä päätä autoa suunniteltu tuotantoon ja vuonna 2000 sen piti tulla myyntiin. Ei sitten tullut koskaan Opelina.

Ja tuo Opelin V8-konversio on aivan toinen kuin Holdenin tekemä, vaikka perusauto ja itse moottorikin olivat samat molemmissa. Opelissa esimerkiksi ilmanputsari oli apukuskin puolella, näin on myös Holdenissa, mutta siinä apukuskin puoli on toisella puolella autoa... :)

Lähetetty: 22 Marras 2006, 19:35
Kirjoittaja Regno
Y57XE, kuulostaapa vähäpäästöiseltä :yes:

Jarnon linkin mukaan takalevyt pitäisi olla jäähdytetyt vs. Model rangen tietoihin.