Sivu 1/22

Omega Evo-500

Lähetetty: 01 Elo 2006, 22:18
Kirjoittaja harza
No niin tämä nyt ei mikään projekti ole, mutta ajattelin autoa himan esitellä ja jos jotakin projektia pukkaa niin ne tulee tänne myös.

Eli kyseessä on Heinäkuun lopussa suomeen saapunut evo-500 omega, jonka historia on seuraava.
Auto on ollut ensimmäiset vuotensa opelin näyttely autona ja vuonna -94 rekisteröity saksalaiselle yksityishenkilölle, joka on paikallinen opeli harrastaja. Auto on ollut hänellä aina tähän asti, ja nyt sitten minä sen ostin suomeen. Evon suomeen järjesti ABC-impex niminen firma, ja homma toimi hienosti, tämän firman kaveri etsi auton, ja tehtyämme päätöksen auton ostamisesta hoiti kaiken suomeen tuonnin vaatimat toimenpiteet. Itselleni jää enään tullaaminen ja katsastaminen.
Omega on kaikin puolin äärimmäisen hyvässä kunnossa, tosin pieni kämmi oli käynyt matkalla, akku oli tyhjentynyt ja apuvirralla käynnistämisen jälkeen jäi vikavalo palamaan. Auto kylläkin toimii ihan oikeen, mutta vikavalolle täytyy keksiä syy, ja laittaa vika kuntoon. Toinen homma on että säätyvä takaspoileri jumittaa se täytyy purkaa ja huoltaa.
Tulevaisuudessa pidän auton vain ja ainoastaan kesäautona ja puhtaasti harraste pelinä. Omega tulee myöskin säilymään täysin originaalina, korkeintaa alkuperäisiä lisävarusteita tullaan asentamaan. Siinäpä tärkeimmät, jos tosiaan jotakin autolle joutuu tekemään normi huoltojen lisäksi niin niistä kirjoittelen tänne. Tässä alla vielä muutama saksalaisen omistajan ottama kuva. Parempia vaihtelen tilalle kunhan saan auton pestyä ja vahattua 8)
Ensimmäisen kerran evo on nähtävänä tulevana viikonloppuna kalajoella, siellä käydään myöskin kiihdyttelemässä.

Kuva
Kuva
Kuva


Ok nyt on sitten ihan omassapihassa otettuja kuvia...

Lähetetty: 01 Elo 2006, 22:21
Kirjoittaja jopi
onneksi olkoon uudesta autosta. jos vanteet kyllästyttää niin vaihda mun kanssa ne ;) ;)

Lähetetty: 01 Elo 2006, 22:25
Kirjoittaja harza
Noo ei taida alkaa kyllästyttää... :wink: Tosiaan tämä kippo on ja pysyy originaalina.

Lähetetty: 01 Elo 2006, 23:10
Kirjoittaja squealer
Uhhuh! :o (kuola vain valuu)

Lähetetty: 02 Elo 2006, 00:56
Kirjoittaja Tunari-82
On se vaan hieno peli!!

Lähetetty: 02 Elo 2006, 01:16
Kirjoittaja Astra Sport
On se vaa hieno peli -(z)-

Ehkä mullaki joskus on tommone :D

Lähetetty: 02 Elo 2006, 07:56
Kirjoittaja JJ
ihan jees perus-evo. konehuone vaatii suht paljon fiksaatiota ja lisää hevosia, ulkokuori ei varmaan vaadi kuin pesuainetta, vettä ja vahaa.

Lähetetty: 02 Elo 2006, 08:49
Kirjoittaja Veccu fan
On tosi hieno ja hyvän värinen 8)

Lähetetty: 02 Elo 2006, 09:12
Kirjoittaja harza
JJ kirjoitti:ihan jees perus-evo. konehuone vaatii suht paljon fiksaatiota ja lisää hevosia, ulkokuori ei varmaan vaadi kuin pesuainetta, vettä ja vahaa.

Juu niin on, tuossa konehuoneessa menee yksi lämppärinletkukin väärässä välissä. No pannuhuone laitetaan ojennukseen ensitalven aikana. Lisää hevosia tuskin tulee...

Lähetetty: 02 Elo 2006, 10:42
Kirjoittaja Juutas
Ei ole pakko kertoa mutta voisitko heittää jonkun hintahaitarin mitä maksoit noin upeasta laitteesta?

Lähetetty: 02 Elo 2006, 11:44
Kirjoittaja harza
Saksassa hinta pyyntö oli 9450€ ja verottaja haluaa siitä n3000€...

Lähetetty: 02 Elo 2006, 11:55
Kirjoittaja Juutas
Sulla on käyny mäihä. Toivottavasti noita on niin vähän jäljellä ettei kaikki ala niitä Saksata tuomaan! :wink:

Lähetetty: 02 Elo 2006, 12:09
Kirjoittaja Realsanta
nätti kun sika pienenä

Lähetetty: 02 Elo 2006, 12:29
Kirjoittaja Pinohiiri
evot on kyllä aina vaan nii hienoja. ei muutakun konehuoneen jynssäystä ja älä mee hommaa sitten mitään eu kilpiä vaa tohon. 8) :wink:

Lähetetty: 02 Elo 2006, 13:03
Kirjoittaja whathifi
tais olla sama yksilö kyseessä, jkl:stä hieman pohjoiseenpäin näkyi liikenteessä toissapvänä, mutta jos ei ollut niin, nätti peli kuitenkin :)