Sivu 1/1

mistä näkee bilstein iskarin mallin?

Lähetetty: 08 Touko 2006, 12:14
Kirjoittaja Pinohiiri
eli tarvis tietää mistä näkis/vois ettiä bilsteinin iskarista merkintää että sais tietää mikä malli on?ovat meinaan vähän massan ja muun paskan peitossa niin ei ole kyllä heti sattunut silmään. sais sitte tietoo saako laittaa vähän enemmän madaltavia jousia eli että onko ne lyhemällä "joustolla". -(z)-

Lähetetty: 08 Touko 2006, 19:28
Kirjoittaja Oraakkeli
Merkittävä ero Sprint ja tavallisen mallin erossa on muistaakseen se, että iskarin varsi on Sprintissä muutamaa milliä kapeampi kuin itse koko iskunvaimeinnin muuten, kun taas vakkari bilsteinissä varsi olisi lähempänä auton vakiota.

Näin ainakin mutun perusteella, kun tuota oman vekun Sprinttiä vertailin.
Järjetön paksuus tuolle varrellehan selittyy ilmeisesti upside-down tekniikalla, jossa mäntä on jollakin tavoin "väärinpäin" siellä iskarin sisällä. Tiedä sitten tarkemmin mitä ovat pentelees syöneet, mutta seon varmaa että muita iskareita ei enää alle tule, kun nuo saa alle.

Lähetetty: 08 Touko 2006, 19:56
Kirjoittaja pki
Sprinteissä tosiaan se iskarin 'varsi' on _todella_ paksu ja omat olivat ainakin väriltään keltaiset.
Kyllähän nuokin hajoaa, mulla meni normaalissa ajossa hajalle jo 8 vuodessa.. :lol:
Ihan jämäkät olivat vielä tuolloinkin, mutta etupäästä alkoi kuulumaan ääntä.. joka hävisi etuiskarit vaihtamalla.

Lähetetty: 09 Touko 2006, 12:26
Kirjoittaja Pinohiiri
no väri on keltainen ja perkuleen paksut ovat. eli mitä mallia tuo sprint on?siis lyhennetyllä joustolla?

ei mitään tarkempaa tunnistamis keinoa olisi?

Lähetetty: 09 Touko 2006, 12:40
Kirjoittaja Realsanta
iskarin alapäässä on stanssattu numero sarja sen kirjoitat paperille ja soitat sitten jollekkin joka myy bilsteiniä

Lähetetty: 09 Touko 2006, 13:46
Kirjoittaja pki
Käsittääkseni sprinteissä se 'aktiivi' alue on madalletuille juosille sopivampi, kuin 'vakio' iskareilla. Mutta eiköhän ne eroavaisuudet tosiaan selviä soittamalla.. tai jotain voi löytyä myös http://www.bilstein.de tai http://katalog.bilstein.de/

Jaa, tämmönen löytyi suoraan infona sprintistä -> http://www2.bilstein.de/en/produkte/tuning.php3#8