Astra K:n dementia

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Yartsa
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 01 Loka 2019, 21:58

Astra K:n dementia

Viesti Kirjoittaja Yartsa »

Löytäisikö parviäly ratkaisun ongelmaan, joka ei merkkihuollossa tunnu ratkeavan:
Ajokkina on Astra K Launch '20 ja se unohtelee asetuksia satunnaisesti. Tämä koskee ainakin radion kanavia, sähköpenkin säätöjä (sekä poistumistoiminto että palautus oikeaan asentoon), ovien automaattilukitusta poistuttaessa ja joskus myös toimintoa, joka vilkuttelee valoja auton löytämisen helpottamiseksi. Kun unohdus iskee, menee keskinäyttö naviin, vaikka olisi sammuttaessa ollut radiolla. Seuraavalla käynnistyksellä vikaa taas ei ole ja vikamuistista ei löydy mitään.
Virtalukko (kuulemma yhä sillä nimellä vaikka nappistartilla onkin) on vaihdettu ja molemmat avaimet testattu - ei vaikutusta. Yhteistä näille kaikille asetuksille on se, että niitä ohjataan infotainment-käyttöliittymästä.
Onko joku muu törmännyt vastaavaan ongelmaan ja ennen kaikkea onko sille löytynyt myös syy?
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7498
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere
Jäsennumero: 1227

Re: Astra K:n dementia

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

En tiedä, mutta usein tollaset "unohtamiset" johtuu heikosta akusta.

Jos ajetaan paljon lyhyttä pätkää, niin akun lataus jää heikoksi. Hommat saattaa pelittää heti pian ajon jälkeen, mutta hetken seisottua saattaa pelkkä startti kyykätä virtoja sen verran, että tietokoneet sekoaa.

Mutku nää autot on nykyään pyörällä liikkuvia tietokoneita, niin onhan päivitykset kunnossa?
en tiedä tuleeko näihin etänä päivityksiä vai pitääkö hakea marmorilta?
prööt
Yartsa
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 01 Loka 2019, 21:58

Re: Astra K:n dementia

Viesti Kirjoittaja Yartsa »

Akku on uudenkarhea ja auto on pääasiassa maantiekäytössä, päivittäiset matkat ovat 100-200 km luokkaa.
Päivitystenkin pitäisi olla ajan tasalla, mutta varmistan asian vielä - seuraava hoitokäynti tämän tiimoilta on jo ylihuomenna :(
Vastaa Viestiin